HARMONOGRAM KURZU
Úvodní hodina
Informační, administrativní záležitosti. Vymezení výzkumného tématu a cíle výzkumu. Vymezení a základní představení použitých metod (terénní výzkum, zúčastněné pozorování, rozhovory, archivní výzkum, mediální analýza).
Říjen - Rozdělení do výzkumných skupin. Design výzkumu: vymezení terénu, konstrukce vzorku, formulace výzkumných otázek, etika výzkumu.
Listopad - Samostatná práce v terénu (ve skupinách) a online konzultace o průběhu výzkumu v jednotlivých skupinách.
Prosinec - Konzultace dosavadního postupu, prezentace dosavadních výstupů, reflexe výzkumu a nasměrování dalších aktivit.
Leden - Prezentace výsledků.
Prakticky orientovaný předmět je zaměřen na rozvíjení schopnosti provádět etnografický/terénní výzkum a navazuje na kurz Úvod do metod terénního výzkumu. Specificky se zaměřuje na soubor metodologických postupů využívaných při utváření vědění v rámci etnologie a sociokulturní antropologie. V rámci kurzu se soustředíme na vlastní terénní výzkum studentek a studentů, který bude od počátku formulován a prov áděn ve spolupráci studujících a pedagožky.
Studenti a studentky si v rámci kurzu osvojí práci v terénu, naučí se využívat různých výzkumných metod a technik sběru dat – provádět observaci, vést terénní deník a rozhovory. Získají znalost zpracování výzkumné zprávy.