1. Úvodní představení kurzu 2. Rituál a mýtus jako konstitutivní prvky utváření antropologického diskursu 19.10. 3. Klasické teorie rituálu – E. Durkheim, M.
Mauss, A. van Gennep 26.10. 4. Manchesterská škola (M. Gluckman, V.
Turner, B. Kapferer) 2.11. 5. Strukturalistické a funkcionalistické pojetí rituálu a jeho kritika (M.
Dougals, C. Geertz) 9.11. 6. Antropologie rituálu v posledních dekádách (C.
Bell ad.) 16.11. 7. Antropologie a performance (V. Turner, R.
Schechner) 23.11. 8. Co je performance, performativita, a performativ? (J. Austin, J.
Derrida, J. Butler) 30.11. 9. Ritual/performance studies (R.
Grimes, R. Bauman) 7.12. 10. Kulturní sociologie performance (J.
Alexander) 14.12. 11. Závěrečná debata 21.12.
Cílem kurzu je představit šíři badatelského zájmu o rituály a performance a možnosti jejich využití jako analytických kategorií. V první části bude shrnuta problematika rituálu s ohledem na klasické antropologické teorie rituálu a jejich místo ve vývoji sociální a kulturní antropologie. Představeny budou jak durkheimovské přístupy, tak jejich transformace v poválečných konceptech Manchesterské školy. Tyto klasické teorie budou doplněny významnými teoreticky inovativními přístupy od 90. let (C. Bell, kognitivní obrat ad.). Druhá část kurzu bude
úvodem do pojmu performativity, resp. performance a performativu. Na pracích několika autorů (Austin, Derrida,
Butler) budou představeny základní problémy definice tohoto konceptu. Poté bude věnována pozornost americké tradici performance studies a jejím interdisciplinárním souvislostem s antropologickým výzkumem rituálu (R.
Schechner, R. Grimes). Nakonec teoretického bloku bude vysvětlen koncept performance v pojetí kulturní pragmatiky J. Alexandera. Následující blok bude zaměřen na příklady tematických oblastí bádání o rituálech a performancích.