* Rámcový sylabus: 1. Základní terminologie - kolektivní identity, etnikum, etnicita, etnická indiference, etnická stereotypizace, národ, nacionalismus a formování moderního národa. 2.
Konflikty a války - klasifikace, typologie, formy, př íčiny. Příklad - válečný konflikt v Jugoslávii. Promítání dokumentárního filmu: Pláč z hrobu.
Leslie Woodhead, Nizozemsko, VB, USA, 1999.3. Genocida jako zločin proti lidskosti - čistka, genocida, democida.
Příklad - genocida ve Rwandě. Promítání dokumentárního filmu: Mrtví jsou naživu.
Anna van der Wee, Belgie, 1996. Proč zabili své sousedy? Kumiko Igarashi, Japonsko, 1998. 4.
Znásilňování jako válečný zločin. Příklad - občanská válka v Kongu.
Promítání dokumentárního filmu: Kongo. Hluboké ticho.
Lisa F. Jackson, USA, 2007.5.
Fenomén dětských vojáků z pohledu mezinárodního práva. Promítání dokumentárního filmu: Dětští vojáci.
Alan Lindsday, Austrálie, 2002. 6. Řešení konfliktů - role OSN a Mezinárodního trestního soudu.
Cílem jednosemestrálního kurzu je seznámit posluchače a posluchačky s problematikou etnických konfliktů současného světa. V úvodní části budou z antropologické/etnologické perspektivy představeny koncepty etnicity a národa a teoretická východiska při studiu těchto fenoménů.
Tematizovány budou problémy etnických a národnostních vztahů a osvětleny budou základní přístupy řešení a prevence etnických konfliktů. Dále budou vysvětleny s touto problematikou související pojmy jako etnocentrismus, xenofobie, rasismus, etnická čistka, genocida.
Teoretický výklad bude prokládán dokumentárními filmy ze vzdělávacího projektu „Dějiny, film a lidská práva“ společnosti „Člověk v tísni“ během nichž budou představeny konkrétní příklady nových forem konfliktů na přelomu 20. a 21. století