Charles Explorer logo
🇨🇿

Praktické aspekty orálně-historických výzkumů

Předmět na Filozofická fakulta |
AET100254

Sylabus

* Sylabus

1. Uvedení do orální historie. Design výzkumu: stanovení tématu, výběr výzkumného vzorku a charakteristika prostředí výzkumu.

2. Teoretické zázemí výzkumu/studie: studium odborné literatury.

3. Příprava na terénní práci: tvorba okruhů otázek pro orálně-historický rozhovor, zásady vedení rozhovorů, etika výzkumu.

4. Kontaktování narátorů a informační schůzka

5. Terénní výzkum: sběr dat - tematicky orientovaný orálně-historický rozhovor

6. Formální zpracování dat (karta narátora/narátorky/transkripce)

7. Analytické zpracování interpretace dat I.

8. Analytické zpracování a interpretace dat II.

9. Psaní akademický textů I.

10. Psaní akademických textů II.

11. Příprava odborné studie I.

12. Příprava odborné studie II.

Anotace

Předmět je orientovaný na praktické aspekty využití kvalitativních metod, technik a postupů v rámci orálně-historického výzkumu. Průběh semináře se odvíjí od jednotlivých etap výzkumného šetření: výběr tématu, stanovení výzkumného vzorku a charakteristika prostředí výzkumu, literární rešerše a teoretické ukotvení, sběr dat v terénu, formální zpracování rozhovoru (karta/protokol narátora/narátorky, transkripce), analýza a interpretace rozhovorů, zpracování výsledků výzkumů formou interpretační studie. Výsledkem by měla být odborná studie publikovaná v některém z tuzemských recenzovaných časopisů.

Studenti a studentky si v rámci kurzu osvojí práci v terénu, naučí se vést orálně-historické rozhovory, zpracovat je a na základě jejich analýzy a interpretace napsat akademický text.