Charles Explorer logo
🇬🇧

Material culture and cultural heritage

Class at Faculty of Arts |
AET100888

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. (3. 10.) Úvod: Materiální obrat v současných etnologických a antropologických vědách 2. (10. 10.) Materiální kultura archaických společností a kulturní změna (text: Sharp) 3. (17. 10.) Materiální kultura a "dlouhé trvání" (text: Hodder) 4. (24.10.) Materiální kultura v kulturní antropologii (text: Hicks) 5. (31. 10.) Exkurze I.: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur 6. (7. 11.) Materiální kultura a evropská etnologie: Kolekcionerské uchopování artefaktuality: Muzeologické přístupy (text: Jeřábek) 7. (14. 11.) Exkurze II. Národopisné muzeum Národního muzea (výstava) 8. (21. 11.) Materiální kultura v historických a kunsthistorických vědách a kulturní dědictví (text: Hafstein) 9. (28. 11.) Exkurze III.: Národní muzeum 10. (5. 12.) Materialita a marxistické a kulturně-ekologické přístupy (text: Marx, Harris) 11. (12. 12.) Materiální kultura a teorie produkce a spotřeby v kulturních studiích (text: Appadurai) 12. (19. 12.) Vánoční exkurze - materialita, turismus a konsumpce 13. (2. 1.) Spotřební kultura, DIY a kutilství (text: Šima, Gibas) 14. (9. 1.) Materialita a materiálně-sémiotický přístup teorie sítí-aktérů (text: Latour, bude upřesněno)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Kurz poskytuje přehledový úvod do problematiky materiality a materiální kultury jako dynamického fenoménu tak, jak jej uchopují etnologické a antropologické vědy, které jsou v posledních desetiletích, po určité revizi „lingvistického obratu“, stále výrazněji ovlivňovány „materiálním obratem“ a souvisejícími teoretickými a metodologickými inovacemi.

Zvláštní pozornost je věnována dynamickému vztahu mezi materiální kulturou a subsistencí, spotřebou, DIY a diachronním uchopováním materiální kultury v podobě "(kulturního) dědictví".

Součástí kurzu je také představení oborově blízkých konceptů materiality v evropské etnologii, anglosaských folklorních studiích a kulturně historických oborech, včetně stručného přehledu dějin analytického uchopování artefaktuality v rámci etnografických, antikvářských a muzeologických sběratelských tendencí.

Prezentace těchto primárně historizujících a deskriptivních chápání problematiky je ale v první řadě odrazovým můstkem k prezentaci kontextuálního a interdisciplinárního uvažování o současné materialitě obecně.

Seminární část kurzu je zaměřena především na četbu klíčových textů definujících proměny paradigmat bádání materiální kultury a sérii exkurzí do paměťových institucí, popřípadě dalších relevantních prostorů.