Charles Explorer logo
🇨🇿

Folklorní komparatistika

Předmět na Filozofická fakulta |
AET300146

Sylabus

/ Dějiny komparativního bádání ve folkloristice. Stanovisko genetické a typologické.

Typické životní situace. 2/ Klasifikace a katalogizace folklorní prózy. Základní katalogy a sbírky. 3/ Genologie folkloru.

Mytofolklorní kontinuum: mýtus - pohádka - epos - legenda - hrdinská pověst. 4/ Vztah textu a rituálu. Legendy a apokryfy. 5/ Narace o zvířatech.

Pohádky a bajky. 6/ Epický hrdina. 7/ Monarchistické tradice v pohádkách a pověstech. 8/ Zbojnický cyklus. 9/ Žertovné pohádky a anekdoty - komparativní pohled. 10/ Démonologie z folklorně-komparativního aspektu. 11/ Folkloristika mezi sociální (kulturní) antropologie literární vědou.

Anotace

Cyklus přednášek se bude zabývat základní charakteristikou komparativní metody ve folkloristice. Tato metoda není chápána jako cíl folkloristického bádání, ale jako prostředek k dalším interpretacím (například antropologickým). Přednášky podávají přehled dosavadních teorií, které se pohybovaly mezi krajními stanovisky rigorózního migracionismu a antropologické polygeneze. Zvláštní pozornost je věnována rovněž interetnickým vztahům ve folkloru. Výklad je doplněn rozborem vybraných motivů a syžetů s mezinárodní platností. Vztahy textu a rituálu jsou prezentovány mimo jiné na příkladu vztahů církevních a folklorních legend. Významný okruh tvoří i problematika klasifikace a katalogizace folklorní prózy. V genologii folkloru se přihlédne k mytickému substrátu i k nejstarším podobám narací (například o šamanech - G.V.

Ksenofontov aj.). Pozornost bude rovněž věnována transformaci archetypálního komplexu trickster (šibal - hlupák - prosťáček) ve folkloru a literatuře.