Charles Explorer logo
🇬🇧

Cultural anthropology in post-conflict terrain (Peacebuilding anthropology)

Class at Faculty of Arts |
AET500165

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

PŘEDNÁŠKA I: „Peacebuilding“ ve spojení s kulturní antropologií

Jak se vypořádat se znatelnou propastí mezi tzv. „peacebuildingem“ a humanitními / sociálními vědami? Jak se vypořádat s nekompatibilní terminologií mezinárodního společenství?

PĚT PRAVIDEL PRO ČLENA MEZINÁRODNÍ KOMUNITY PŮSOBÍCÍ V KONFLIKTNÍM / POSTKONFLIKTNÍM PROSTŘEDÍ:

PŘEDNÁŠKA II: AoO (Area of Operation - oblast působnosti)

Věz, co se děje v Tvé AoO a proč se to děje. Bez této vědomosti ztrácí Tvá práce smysl. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.

PŘEDNÁŠKA III: Limity při práci

Znej své povinnosti a zároveň své možnosti. Svou práci dělej s ohledem na momentální situaci v terénu. Dbej na pravidlo „safety & security first“. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.

PŘEDNÁŠKA IV. Místní komunita

Poznej místní obyvatelstvo ve své AoO a komunikuj s ním. Vybuduj si dobré vztahy s místními jak na oficiální, tak na neformální úrovni. Pokud Ti tak nevelí vlastní přirozenost, pomni alespoň, že jsi na nich po dobu svého působení v terénu závislý/á. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.

PŘEDNÁŠKA V: Mezinárodní komunita

Poznej mezinárodní komunitu působící ve Tvé AoO a komunikuj s ní. Vybuduj si zde dobré vztahy. Pokud Ti tak nevelí vlastní přirozenost, pomni alespoň, že dříve nebo později budeš potřebovat pomoc nebo budeš o pomoc požádán. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.

PŘEDNÁŠKA VI: Každodennost

Pozoruj a zaznamenávej si dění ve své AoO. Dodržuj svůj denní režim podle možností. Neupadni do tzv. „misionářské prokrastinace“ - předstupně sociálního vyloučení či nuceného odchodu z mise. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.

PĚT PRAVIDEL PRO MEZINÁRODNÍ KOMUNITU PŮSOBÍCÍ V KONFLIKTNÍM / POSTKONFLIKTNÍM PROSTŘEDÍ:

PŘEDNÁŠKA VII: Profesionální peacebuilding

Úspěch mezinárodní snahy v konfliktním / postkonfliktním terénu se odvíjí od správného strategického plánování (strategie práce). Klíčovou roli zde hrají: teoretický rámec (odbornost), politicko-právní rámec (mandát) a organizační rámec (logistika). Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.

PŘEDNÁŠKA VIII: Reálný peacebuilding

Návaznost na Profesionální peacebuilding. Reálná pomoc se odvíjí od správné strategie usmíření (nestranná analýza, obnovení dialogu, materiální pomoc, faktor času, prevence). Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.

PŘEDNÁŠKA IX: Efektivní peacebuilding

Efektivita mezinárodní snahy v konfliktním / postkonfliktním terénu se odvíjí od správného finančního plánování. Častým nešvarem je nesprávné použití finančních prostředků a/nebo neudržitelnost mezinárodní snahy (ukončená mise = ekonomická katastrofa pro AoO). Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.

PŘEDNÁŠKA X: Kreativní peacebuilding

Jedná se o alternativní a často vysoce efektní ale málo efektivní (nízce udržitelnou) strategii, hojně využívanou neziskovým nevládním (třetím) sektorem. Role vzdělání, umění, sportu, služeb. Příklady z terénu, filmový materiál, diskuze.

PŘEDNÁŠKA XI: Pomoc při postupném nastolení křehkého míru, stálého míru a trvalého míru

Mezinárodní komunita je element, jehož úkolem je svou činností / přítomností v krizových oblastech pomáhat nebo alespoň neškodit. Jaká jsou pozitiva a negativa mezinárodní přítomnosti v konfliktním / postkonfliktním terénu? Jak nastavit udržitelný model odchodu mezinárodního společenství z AoO?

PŘEDNÁŠKA XII: Opakování

Na přednášce vystoupí host/é z řad členů mírových misí; každou druhou přednášku bude následovat promítání tématického filmu s odborným výkladem.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět Věda versus peacebuilding v sobě spojuje kulturní antropologii a jí příbuzné obory jako teoretický základ na jedné straně s bohatými praktickými zkušenostmi z postkonfliktního terénu na straně druhé. Předmět vysvětluje podstatu peacebuildingu a jeho využití v konfliktních/postkonfliktních oblastech za pomocí teoretických modelů a analytických přístupů k fenoménu etnických / etnosociálních / kmenových / náboženských konfliktů.

Cílem přednášek je zaměřit se na profesionalitu a životaschopnost mírotvorné činnosti.