1. Úvod do léčebné antropologie - seznámení: vznik a vývoj disciplíny, členění a základní koncepty
2. Tělo a antropologie zdraví: Individuální tělo
3. Tělo a antropologie zdraví: Sociální tělo
4. Tělo a antropologie zdraví: Politické tělo
5. Přístup k postižení v různých sociokulturních kontextech
6. Společné aspekty tradiční medicíny v subsaharské východní Africe + tzv. africký medicínský pluralismus
7. Úvod do problematiky v rámci českého prostředí - vznik a vývoj antropologie zdraví v České republice, zkoumání lidového léčitelství v Čechách v rámci folklorismu, literatury a etnologie
8. Politiky nekonvenčních medicín na západě - příklad České republiky"
9. "Konstrukce medicínské subjektivity - příklad ájurvédy"
Kurz poskytne přehled základních přístupů ke studiu zdraví, nemoci a léčebných praktik, jak byly rozvinuty v rámci antropologie zdraví (či medicínské antropologie), jedné z nejdynamičtějších antropologických subdisciplín současnosti. V úvodu kurzu se budeme věnovat vzniku, vývoji a členění této subdisciplíny, v jeho průběhu bude pak kladen důraz především na sociokulturní perspektivu.
Cílem kurzu je seznámit participující s různými přístupy ke studiu zdraví, nemoci, léčebných systémů, těla a tělesnosti v rámci sociálních věd. Stěžejní teorie, které vývoj a současnou podobu antropologie zdraví ovlivnily, budou ilustrovány vybranými studiemi, které rozvíjejí koncepty, jako je medikalizace, konzumerismus či medicínský pluralismus.
Součástí kurzu bude i představení studia fenoménu léčitelství a léčby jako takové (v institucionalizované i lidové podobě) v českém a „středoevropském“ kontextu. Přístup k problematice léčení nebude vymezen procesem proměny nemoci ve zdraví, důraz bude kladen na sociální, politické, náboženské a jiné aspekty této problematiky.