Hlavní tematické okruhy:
1. Základní koncepty2. Zdroje variability mezi mluvčími3. Poslechově-percepční přístup4. Akustická analýza5. Formulace závěrů a statistické metody ve forenzní fonetice6. Etické otázky forenzn í fonetiky
Předmět uvádí do problematiky identifikace mluvčího. Zaměří se na nejčastější úlohy, které se ve forenzně fonetické praxi objevují. Důraz je kladen na kombinaci sluchově-percepčního přístupu a akustické analýzy relevantních řečových parametrů. Nedílnou součástí kurzu je praktická analýza řečových ukázek, které postupně přecházejí od vysoké (laboratorní) kvality přes vzorky kontrolovaným způsobem zkreslené až po vzorky pocházející z konkrétních forenzních případů; z analýz vyplynou omezení, jichž je třeba si ve forenzně fonetické praxi vždy být vědom.
Tento magisterský předmět předpokládá znalosti akustických a artikulačních vlastností řeči a schopnost akustické analýzy řečového signálu min. na úrovni kurzu Akustika řeči I - bez těchto znalostí a dovedností nebude umožněn zápis.
Ve zkouškovém období nenásledujícím bezprostředně po semestru, ve kterém byl předmět vyučován, bude vypsán pouze jeden zkušební termín.