2. The issue of speech model; the effect of individual types of media broadcasts on the elocution of the broad public (news, discussions and debates, sports commentaries, entertainment).
3. The notions of \"anchorman\", domination of \"broadcasts\", \"public\", \"personality of the anchorman\".
4. Evaluation practice: analysis of authentic recordings from various types of broadcasts; analysis from the viewpoint of the demands placed on public elocution.","inLanguage":"en"}]}
1. Typy jazykové komunikace ve vztahu k jazykovým funkcím; specifika mluveného jazyka; základní rozdíl komunikace veřejné a soukromé; hledisko mluvčího vs. hledisko posluchače.
2. Rozhlasové a televizní pořady jako typ veřejné komunikace. Základní vymezení: rozhlas vs. televize; veřejné služby vs. soukromé; celoplošné vs. regionální.
3. Mluvní styly v různých typech mediálních pořadů; zpravodajství vs. publicistika vs. zábavní pořady; projevy s různým stupněm připravenosti; projevy dialogické vs. monologické; moderátoři vs. hosté.
4. Zvukové vlastnosti řeči z hlediska jejich uplatnění v relacích veřejných médií: segmentální a suprasegmentální rovina; funkční a stylová adekvátnost zvukových prostředků.
5. Poslechová a hodnoticí praxe: analýza autentických nahrávek a jejich hodnocení z hlediska nároků kladených na veřejné projevy.
Seminář se zabývá zvukovou stránkou řeči v médiích. Studenti získají praxi v analýze a hodnocení veřejných projevů různého typu.
Předmět předpokládá základní orientaci v problematice vztahu standardu jazyka a řečové komunikace, znalost české ortoepie a transkripce.