Charles Explorer logo
🇨🇿

Antické teorie poznání II

Předmět na Filozofická fakulta |
AFS100738

Anotace

Cílem přednášky a semináře bude uvést posluchače do širokého spektra antických teorií poznání, počínaje prvními známými epistemologickými úvahami presokratických myslitelů a konče pozdně antickými (novoplatónskými) odpověďmi na skepticismus. V centru naší pozornosti tak budou otázky typu „Jaké druhy poznání existují?“; „V čem se liší skutečné vědění od pouhého mínění?“; „O čem (pokud vůbec o něčem) lze mít vědění?“; „Jak (pokud vůbec nějak) lze vědění dosáhnout?“ Apod. Uvidíme, že napříč více než tisíciletím existence antické filosofie byla rozpracována většina základních přístupů k těmto otázkám, které dále rozvíjí pozdější tradice až dodnes. Vzhledem k tomu, že otázka po povaze skutečného vědění (moudrosti) je v antice od počátku úzce spjata s existencí filosofie jako takové, bude tato přednáška (spolu se seminářem) také určitou formou úvodu do antické filosofie.

Přednáška i seminář v letním semestru jsou otevřeny i studentům, kteří nenavštěvovali přednášky ani seminář v zimním semestru. Předmětem našeho zájmu bude zejména Aristotelova teorii poznání a různé podoby antické skepse. Podíváme se ale také na další hellénistické školy, zejm. epikurejskou a stoickou epistemologii. Podnikneme také exkurz k antické astronomii a lékařství. A na závěr se dostaneme také k některým novoplatonským odpovědím na skepticismus.

Témata přednášek v LS

Úvod do Aristotelova díla a do jeho epistemologie

Aristotelovy „Analytiky“: vědění jako dokazovací schopnost

Nutnost nedemonstrativního „vědění“

Obecnost jako předpoklad vědění

Rozdíl mezi věděním a pravdivým míněním

Význam smyslového vnímání

Aristotelova teorie smyslového vnímání jako spolehlivého zdroje poznání

Aristotelův projekt hledání moudrosti, neboli „Metafysika“

Negativní závěry Metafysiky

Vědění o přírodních jsoucnech

Exkurz k antické atronomii

Positivní závěry Metafysiky

(Pre-)historie skepticismu

Epikurejská teorie poznání

Stoická teorie poznání

Exkurz k antickému lékařství

Počátky akademická skepse

Pozdní akademická skepse: probabilismus

Plótínova odpověď na skepticismus

Augustinova odpověď na skepticismus

V semináři se budeme zabývat zejména vybranými texty z Aristotelových Druhých Analytik, Metafysiky a Fysiky, a vybranými pasážemi ze Sextových Základů pyrrhónské skepse.