Seminář bude rozdělen do tří bloků (každý přibližne o čtyřech týdnech):
A. úvod do problematiky antické filosofie (původ, periodizace, dochování, atd.); specifika práce s antickými prameny; alfabéta; základy jmenné flexe; pojmy filosofia, sofia, arché, aition, genesis, kosmos
B. jmenná flexe - pokračování, pojmy fysis, psyché, logos, mýthos, alétheia, fainomenon, doxa, areté, kalos, kalokagathia
C. sloveso "být"; sókratovská otázka "ti esti"; úvod do řecké ontologie; pojmy úsia, to ti én einai, idea, eidos
Předmět Filosofická řečtina není primárně jazykovým kurzem. Slouží studentům prvního ročníku bakalářského studia filosofie jako propedeutika ke Kurzu Antická filosofie A a B.
Má za cíl představit klíčové pojmy řecké filosofie, které se (v různých jazykových mutacích a s nejrůznějšími významovými posuny) staly základem západní myšlenkové tradice, a to v kontextu specifických struktur starořeckého jazyka.
Studenti si osvojí některé bazální znalosti starořečtiny (písmo, vybrané prvky jmenné flexe, členy, některá zájmena atd.) a seznámí se na konkrétních příkladech s původem základních filosofických pojmů, jako je filosofia, sofia, arché, aition, fysis, logos, kosmos, idea, eidos, úsia či areté. Zároveň získají elementární schopnost práce s antickými prameny (např. identifikace klíčových pojmů) a znalost jejich specifik (formy dochování, moderní edice a rekonstrukce textů, kanonické způsoby odkazování atp.)