Témata kursu a základní texty:
1. Augustin: vztah křesťanství a platonismu; láska a svobodná vůle; problém zla (Vyznání VII –VIII; O Boží obci X a XIV); čas a věčnost (Vyznání XI)
2. Boëthius: problém jsoucna a bytí (De hebdomadibus); pravé a nepravé štěstí (blaženost); dokonalé dobro a jedno (Filosofie utěšitelkou III)
3. Dionysios Areopagita: hierarchické universum; způsoby vypovídání o nevýslovném: afirmativní, negativní, symbolická a mystická theologie (Božská jména, Mystická theologie)
4. Jan Scotus Eriugena: čtyřčetné dělení přírody; kosmogonie a theofanie (Periphyseon)
5. Anselm z Canterbury: víra hledající nahlédnutí; důkazy Boží existence (Proslogion)
6. Avicenna: pojetí metafyziky; kosmologie; pojetí esence: esence uvažovaná absolutně; rozlišení mezi esencí a bytím; Bůh jako pouhé bytí (Metafyzika al-Šifá, I, V a VII)
Předmět „Středověká filosofie A“ sestává z přednášky a četby primárních filosofických textů. Spolu s předmětem
„Středověká filosofie B“ umožní studentům proniknout do hlavních témat středověké filosofie. Kurz pokrývá období patristiky, středověké arabské filosofie a latinského středověku. V průběhu kurzu se studenti připraví na zkoušku (předmět PVP, Skupina I
„Středověká filosofie II“) i na odpovídající část bakalářské zkoušky (část b: Dějiny filosofie).
LETNÍ SEMESTR 2024
Kurs v letním semestru 2023 je věnován několika významným postavám patristiky, rané scholastiky a arabské středověké filosofie, jako jsou Augustin, Boëthius, Dionysios Areopagita, Jan Scotus Eriugena, Anselm z Canterbury a Avicenna. Přitom se zaměříme na témata kosmologická, etická i metafyzická. Cílem je především ukázat, jakým způsobem si myslitelé období patristiky a středověku osvojovali a transformovali tradici platónské (resp. novoplatónské) a aristotelské filosofie, s jejichž pomocí pojmově artikulovali a reflektovali ústřední témata své náboženské tradice. Kurs zároveň nabízí možnost seznámit se blíže s podstatnou částí témat i textů, které jsou předmětem zkoušky ze středověké filosofie.
Kurs začíná 22.2. 2024.