Charles Explorer logo
🇨🇿

Novověká filosofie A

Předmět na Filozofická fakulta |
AFS200012

Anotace

Předmět „Novověká filosofie A“ sestává z přednášky a četby primárních filosofických textů. Spolu s předmětem

„Novověká filosofie B“ umožní studentům proniknout do hlavních filosofických témat rozvíjených v myšlenkové tradici od Descartova vystoupení v kontextu kritiky aristotelské myšlenkové tradice (1. polovina 17. stol.) a na něj navazující kontinentální myšlení (Spinoza, Malebranche, Leibniz), přes britské empiriky (Hobbes, Locke, Berkeley, Hume) a dále

Kanta a Fichta až po Schellingovy a Hegelovy syntézy v kontextu myšlení tzv. německé klasické filosofie. Během kurzu se studenti připraví na zkoušku (předmět PVP, Skupina I - „Novověká filosofie II“) a zároveň na odpovídající část bakalářské zkoušky (část b: Dějiny filosofie).

Konkrétní náplň kurzu může v jednotlivých semestrech doznávat dílčích změn, tj. přesouvat váhu mezi dílčími tematickými okruhy, jak jsou traktovány jednotlivými novověkými autory, ovšem při zachování důrazu na získání důkladné znalosti primární literatury, již si musí studenti osvojit pro složení bakalářské zkoušky. Jde v zásadě o následující tematické okruhy: (1) ontologie: problematika konečné a nekonečné substance; psychofyzický problém; povaha a existence matérie; filosofie přírody; problém osoby; pojetí kauzality; důkazy boží existence; (2) epistemologie: metodická skepse a její překonání; ideje a reprezentace reality; vědění a věda; filosofická estetika; (3) filosofie mysli: povaha mysli; teorie subjektivity, vědomí a sebevědomí (4) politická filosofie: přirozený stav a přirozený zákon; koncepce společenské smlouvy; pojetí vlastnictví.

V realizaci pod vedením doc. Jana Palkosky (úterý 9:10-10:40h v m.č. 217) se výklad zaměří na tzv. racionalistické autory (Descartes, Spinoza, Leibniz) s důrazem na ontologické tematické okruhy specifikované výše (bod (1)). Tato realizace bude mít podobu problémově laděných přednášek, prokládaných seminární četbou primárních textů uvedených autorů.

POZOR - REALIZACE doc. PALKOSKY ZAČÍNÁ 11.10.!

Záměrem kurzu vedeného PD. Jindřichem Karáskem je úvod do německé klasické filosofie. V rámci tohoto úvodu budou představeny základní problémy a argumentační postupy tak, jak byly rozvíjeny v německé klasické filosofie, jejíž vznik lze datovat prvním vydáním Kritiky čistého rozumu Immanuela Kanta v r. 1781. Kant v této knize provádí významné změny oproti předchozí tradici novověké filosofie, a umožňuje tím myšlenkové reflexe resp.myšlenkové systémy klasiků tzv. německého idealismu. Kurz bude mít charakter přednášek a následné detailní četby textů daných autorů prokládané vysvětlujícími výklady vedoucího kurzu.