Charles Explorer logo
🇨🇿

Bůh a příroda. Německá filosofie a mystika 16. a 17. století

Předmět na Filozofická fakulta |
AFSV00411

Anotace

Seminář se bude věnovat renesančním autorům z německé jazykové oblasti, kteří ve svém myšlení spojovali zájem o přírodu s filosoficko-teologickými otázkami. Časově je kurz rámován počátkem lutherské reformace a snahou o provedení nové, universální reformy v první půli století následujícího. Na semináři se přirozeně dotkneme středověkých kořenů tohoto myšlení v tzv. německé mystice, jakož i florentského novoplatonismu 15. století.

Tematický záběr se pne od lékařských koncepcí a přírodně-filosofických spekulací až po otázky gnoseologické a teologické. V popředí našeho zájmu budou stát osobnosti spojené s tzv. paracelsiánstvím, tedy s myšlenkovým směrem, u jehož kořenů stál lékař, přírodní filosof a laický teolog Theophrastus von Hohenheim zvaný Paracelsus.

Budeme sledovat myšlenkové koncepty, které se zrodily u něj či jeho následovníků, stejně jako jejich další působení, které bylo značně intenzivní nejen v německých zemích. Nejeden z autorů, jimž budeme věnovat pozornost, přitom pracoval v okruhu pražského dvora císaře Rudolfa II., jako např.

Oswald Croll či Heirich Khunrath, nebo zde alespoň působili svým vlivem, jako třeba Valentin Weigel. I když nejde o běžně známá jména, jejich myšlenkový vliv je překvapivě silný a rozmanitý.