Charles Explorer logo
🇬🇧

Film Policy for the Digital Era

Class at Faculty of Arts |
AFV0000300

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Digitalizace a globalizace od základu mění ekosystém evropského filmu a televize. Tvůrci regulačních nástrojů a systémů podpory za technologickým a ekonomickým vývojem nutně zaostávají. Jak podporovat evropský film v době Googlu, Netflixu a Amazonu? Jak zajistit, aby se veřejnými prostředky kofinancované evropské filmy a televizní pořady dostaly k co nejširšímu publiku v co největším spektru distribučních technologií a „oken“ uvnitř i za hranicemi EU? Jak kompenzovat nevýhody malých národních trhů (nízké rozpočty, mizivé prostředky na marketing) vůči Hollywoodu? Jak (a zda vůbec) regulovat nadnárodní platformy, chránit před jejich enormní obchodní i kulturní silou lokální producenty, nebo je dokonce přimět k příspěvkům do národních filmových fondů? Jak zajistit, aby tvůrci dostali férově zaplaceno i za internetové šíření svých děl a aby z online distribuce neprofitovala jen úložiště typu Uložto.cz?

Předmět nabídne vhled do české a evropské kulturní politiky pro film a audiovizuální média. Po krátké metodologické přípravě (cultural policy studies), úvodu do procesů tvorby a implementace evropských regulací a historickém přehledu (geneze současného systému podpory a regulace v EU) se budeme věnovat souboru opatření, která se dotýkají produkce a distribuce filmu v kontextu globalizovaného digitálního trhu. Velká část z nich spadá do rámce tzv. Digital Single Market, tedy strategie Evropské komise pro jednotný digitální trh. Cílem kurzu není faktografický přehled, ale spíše diskusní a prakticky orientované cvičení na příkladech konkrétních zákonů, směrnic a nařízení. Ty budeme číst z perspektivy dopadů na tvůrčí, průmyslovou a diváckou praxi, nikoli jako právníci. Zvláště podrobně si všimneme nedávno schválené novely tzv. audiovizuální směrnice, která v následujícím roce a půl i do českého prostředí vnese principy jako 30% kvóta pro evropské filmy ve VOD katalozích, příspěvky nadnárodních VOD služeb do Státního fondu kinematografie či povinné „zdůraznění“ evropských děl ve VOD katalozích.

V praktické části kurzu si zahrajeme na policymakery: zkusíme si navrhnout, vystavit polemice a revidovat návrh na regulaci vybraného aspektu online distribuce.