Charles Explorer logo
🇨🇿

Úvod do neolatinistiky

Předmět na Filozofická fakulta |
AGL100048

Sylabus

Úvodní informace ke kurzu. Základní periodizace raného novověku, kulturní podmínky šíření latinské vzdělanosti (Vojtěch Pelc, Jan Zdichynec, Alena Bočková)

Novolatinská literatura – periodizace, žánry, významní představitelé (Martin Svatoš)

Raněnovověká latina v kontextu vývoje latinského jazyka, kooperace latiny a vernakulárních jazyků, podoby raněnovověkého překladu (Vojtěch Pelc, Alena Bočková)

Novolatinská poezie I: Humanistická poezie doby předbělohorské – periodizace, žánry, představitelé, společenský kontext básnické tvorby (patronát laureace, nobilitace) (Marta Vaculínová)

Novolatinská poezie II: Formy a funkce humanistické poezie. Poezie v hudbě, výtvarném umění a nápisné kultuře. Básně na symbola, hříčky, hádanky a obrazová poezie (Marta Vaculínová, Martin Svatoš)

Latinská próza a latina prozaická I: Historiografie, hagiografie (Ondřej Podavka, Alena Bočková)

Latinská próza a latina prozaická II: Vědecký diskurz a latina v církevní i světské administrativě (Jan Zdichynec, Zdeněk Žalud)

Podoby epistolografie v raném novověku (Vojtěch Pelc)

Novolatinské drama (Josef Förster)

Rétorika na latinských školách 17. a 18. století a "nové umění elokvence" (Martin Svatoš)

Koncept historia litteraria, konstituování moderní vědy a učenecké sítě (Ondřej Podavka)

Anotace

Kurz Úvod do neolatinistiky představí studentům latinské písemnictví (primárně v Českých zemích) od 15. století dále. Zaobírat se budeme dobovou kulturou, jazykovými specifiky i žánrovým složením raněnovověké latinské literatury (viz Sylabus).

Kurz je realizován formou přednášek a seminářů vedených lektory specializujícími se na danou oblast. Odborné přednášky k daným tématům budou doplněny četbou a překladem úryvků z daných žánrů, zadávaných lektory k domácí přípravě.

Kurz se koná prezenčně, 1x2 hodiny týdně.

V případě změny aktuálních hygienických opatření budou studenti o formě distanční výuky informováni.

Atestace se uděluje za pravidelnou účast, domácí přípravu a závěrečnou písemnou práci (podrobné informace viz Podmínky zakončení předmětu).