Úvod do textové kritiky je předmět, který má studentům navazujícího magisterského studia řeckých a latinských antických studií ozřejmit, jakým způsobem se po 1500 let od konce starověku dodnes zachovaly texty řecké a latinské antické literatury, které jsou základem studia obou oborů, a jakým způsobem je v současnosti rekonstruována jejich originální podoba.
• Úvodem je přednášeno o vzniku a vývoji antické gramatiky a textové kritiky, především v prostředí helénistického Egypta a v období císařského Říma. Jsou čteny řecké i latinské texty, které tuto problematiku dokládají a ilustrují.
• Další výklad je věnován prostředí středověkých klášterů, v němž byla antická literatura tradována ve středověku, a podán stručný úvod do kodikologie a dějin řeckého a latinského středověkého rukopisného písma.
• Dále je vyložen vznik a vývoj moderní textově kritické metody, jak vznikla v 1.pol. 19. století na německých univerzitách (z podnětů osvícenské biblistiky 18. století) a její vývoj do současnosti.
• Závěrem semestru je dokumentováno užití a výsledky současných metod textové kritiky na známých případech obtížných míst v literárních dílech nejvýznamnějších řeckých a latinských antických autorů a v řeckém textu Nového zákona.