Rozpis přednášek kurzu: 6. 10. Úvodní hodina: Povaha (politické) lyriky aneb potíže s definicí (Josef Hrdlička) 13. 10. Řecká archaická lyrika: Tyrtaios, Theognis, Solón (Sylva Fischerová) 20. 10. Římská satura (Martin Bažil) 27. 10. Čína: Poezie jako nástroj intervence do státní politiky: dědictví Knihy písní a Po Ťü-i (Olga Lomová) 3.11. Carmina burana (Martin Bažil) 10. 11. Španělsko: Alfonso X.
Učený: Cantigas de Santa Maria (Matouš Jaluška) 24. 11. Itálie a Francie: Jacopone da Todi, Dante, Petrarca x Alain Chartier, Villon (Jiří Pelán) 1. 12.
Anglie: Percy Bysshe Shelley (Zdeněk Beran) 8. 12. Německo: Heinrich Heine mezi romantismem a Mladým Německem (Štěpán Zbytovský) 15. 12.
Karel Havlíček Borovský (Václav Vaněk) 22. 12. Rusko: Vladimir Majakovskij (Jana Kitzlerová - Vojtěch Frank) 5.1.
Amerika: Beat generation (Josef Rauvolf)
Otevřený volitelný kurs určený pro všechny studenty FF UK volně navazuje na řadu dosavadních kursů Světová poezie I-IV, nepředpokládá však ani předchozí účast na nich, ani jiné specielní znalosti.
Cyklus chronologicky řazených přednášek je věnovaný zejména lyrické poezii se zřetelným politickým rozměrem, a to v různých dobách a kulturách. Jednotlivé přednášky se dotýkají vazeb mezi jedincem a společností a jejími institucemi, vztahu poezie a dějin, ale i dalších literárněhistorických a intertextových souvislostí.
Jádrem každé přednášky je konkrétní ukázka (případně několik ukázek) a její rozbor. S ohledem na rozmanitost jazyků je třeba pracovat s překlady; originál bude ale také k dispozici.