Cílem předmětu je komplexní seznámení s problematikou vlivu hlavních evropských náboženství na dějinný vývoj kontinentu. Problematika bude prezentována v chronologickém přehledu se zaměřením na klíčové historické události, v nichž náboženství a církve sehrály zásadní roli.
Součástí výkladu bude představení hlavních rysů tří monoteistických náboženství evropských dějin – judaismu, křesťanství a islámu. Pozornost se zaměří na působení náboženství v rámci římské a pozdně antické společnosti, v germánském světě a v jednotlivých fázích středověku.
Opomenuty nezůstanou ani problémy související s přeměnami na konci středověku a začátku novověku, především otázka reformace a následné katolické reakce, stejně jako prezentace problémů spojených s postupným přechodem k sekulární Evropě v 19. a 20. století, přičemž zdůrazní, že navzdory tomuto procesu zůstala role náboženství v dějinách často klíčová. Předmět otevře otázku střetávání náboženského myšlení s nastupující sekularizací, řešena bude problematika masových politicko-náboženských hnutí, poměr k revolučním a nacionálním myšlenkám.
Důležitým bodem přednášek bude i role náboženství ve 20. století (politický katolicismus, role papežství, otázka mezináboženského dialogu, vliv náboženského fundamentalismu v současné době atd.).