Cílem kurzu je zhodnocení vývoje Evropy od první světové války do roku 1945. V první části bude pozornost věnována především politickým, ekonomickým a sociálním dopadům první světové války a příčinám vzestupu diktatur a autoritativních režimů v Rusku, Německu, Itálii a ve státech jižní Evropy.
Vývoj v těchto zemích bude zasazen do širšího kontextu sociálního a ekonomického vývoje meziválečné Evropy a srovnáván se situací ve Velké Británii, Francii a Beneluxu, kde k vzestupu podobných režimů nedošlo. Jedním z charakteristických rysů meziválečného období byla „krize“.
Kurz se tedy zaměří nejen na limity evropských demokracií, ale také na hospodářské a sociální problémy, s nimiž se státy Evropy potýkaly. Opomenut nebude ani pohled „zdola“ – jeden z okruhů bude věnován kultuře a každodennímu životu obyvatel meziválečné Evropy.
Závěrečné hodiny kurzu budou hodnotit příčiny druhé světové války a její dopady na evropský kontinent, přičemž velký prostor bude věnován holocaustu a jeho intepretaci.