Charles Explorer logo
🇨🇿

Otonská říše očima Widukinda z Corvey

Předmět na Filozofická fakulta |
AHESV101

Sylabus

Plán semestru (předběžný, jednotlivé nasazení témat bude upraveno podle momentálních časových rozsahů, daných bohatostí diskuse apod.)20. února - Úvodní hodina, seznámení s tématem, historický úvod (konec karlovské říše na Západě)27. února - Widukind z Corvey - pokus o biografii tvůrce6. března - Počátek vlády Otonů, Widukind jako zprostředkovatel otonské tradice13. března  - vláda Oty I. z pohledu saské aristokracie: Widukind jako kritik otonské vlády20. března - Dějiny Sasů jako literární dílo; humor Widukinda z Corvey27. března - Říše v roce 968; politický program Widukindovy kroniky3. dubna - Widukind z Corvey a Čechy I: problematický pramen české národní historiografie10. dubna -Widukind z Corvey a Čechy II: Čechy a říše v 10. Století17. dubna - jazyk  Widukinda z Corvey (host: Kateřina Spurná)24. dubna - geografický svět Widukinda z Corvey1. května - STÁTNÍ SVÁTEK8. května - STÁTNÍ SVÁTEK15. května - Říše "po Widukindovi"22. května - Závěr

Anotace

Kronika Widukinda z Corvey představuje jeden ze základních pramenů pro dějiny střední Evropy 10. století a naše představy o dějinách dané epochy jsou z velké části formovány právě Widukindovým narativem. Přednáška vychází z rozsáhlého studia tohoto pramene umožněného grantovým projektem (GAUK č. 527012) a klade si dva cíle: Jednak seznámit podrobněji studenty s dějinami dané epochy, jak střední Evropy obecně, tak se zaměřením na otonskou říši a Čechy.

Jednak se zaměřit na studium pramene, podrobně rozebrat okolnosti jeho vzniku a pojmout jej jako kazuistiku medievistické práce s pramenem tohoto typu. Vcelku omezené možnosti srovnání, ale i bohatá literární základna Widukindova práce umožňuje oba tyto aspekty přednášky propojit v zajímavé symbióze, která bude klást silné nároky na rozšíření studentských zkušenosti pro práci s pramenem.