Přednášky podávají přehled o vývoji chorvatské literatury od jejích počátků do období národního obrození. První tematický okruh tvoří literatura raného středověku, jehož významnou součástí je hlaholské písemnictví, které je právě v chorvatské literatuře bohatě zastoupeno. Dále se sledují literární památky psané latinkou a cyrilicí. Předmětem kurzu jsou texty náboženské a světské, sledován je zrod a vývoj uměleckých textů. Důraz je kladen na původní tvorbu chorvátských humanistů psanou latinsky a chorvatsky, mimořádná pozornost je věnována chorvatské renesanční literatuře v Dalmácii, kde se rozvíjí také literární manýrismus a baroko. Dalším okruhem kurzu je literatura chorvatského vnitrozemí a její spojitost s katolickou obnovou. V prostoru kontinentálního Chorvatska nachází později svůj ohlas racionalismus a osvícenství.
Na seminářích se analyzují památky liturgického i světského obsahu. Pozornost je věnována původní umělecké tvorbě čakavských a štokavských autorů v období renesance. Pozornost je věnována severozápadním centrům dnešního Chorvatska, kde pokračuje literární tradice od 16. století. Při zkoumání literatury vznikající na chorvatském prostoru jsou zmiňovány nejrůznější vlivy, které na něj během jeho vývoje působily. Uplatňováno je komparativní hledisko a chorvatský literární vývoj konfrontován s vývojem dalších literatur regionu.
Doporučená literatura:
Hercigonja, E.: Povijest hrvatske književnosti u sedam knjiga, Knjiga II, Zagreb 1975
Fališevac, D.: Hrvatska srednjevjekovna proza, Zagreb 1982
Hrvatska srednjevjekovna književnost, Pet stoljeća hrvatske književnosti (PSHK), Zagreb 1960
Bogišić, R.: O hrvatskim starim pjesnicima, Zagreb 1968
Frangeš, I.: Povijest hrvatske književnosti, Zagreb 1987
Franičević, M.; Bogišić, R.; Švelec, F.: Od renesance do prosvjetiteljske književnosti, Zagreb 1983
Malić, D. : Žića svetih otaca : hrvatska srednjovjekovna proza, Zagreb 1997
Kombol, M., Novak S. P. : Hrvatska književnost do narodnog preporoda, 4. vydání, Zagreb 1996
Lisac, J., Novak, S. P.: Hrvatska drama do narodnog preporoda, Split 1984
Novak, S. P.: Povijest hrvatske književnosti: od Baščanske ploče do danas, Zagreb 2003
Program přednášky pro zimní semestr 2005/2006 : 1. přednáška (úvodní) - Úvod do studia chorvatské literatury staršího období, středověké , vymezení pojmu "chorvatská literatura", periodizace chorvatského literárního vývoje do národního obrození, středověké chorvatské země a jejich kultura mezi Východem a Západem, bibliografie k tématu a kritická vydání pramenů 2. přednáška - Vznik středověkého chorvatského státu, církev a její význam pro chorvatskou kulturu a literaturu, počátky literatury v chorvatských zemích a její žánrová struktura 3. přednáška - Chorvatská literatura vrcholného středověku - latinská a hlaholská tradice a jejich vzájemný vztah 4. přednáška - První chorvatsky psané literární texty, počátky renesanční literatury v Dalmácii a Dubrovníku 5. přednáška - Rozkvět chorvatské renesanční literatury v Dalmácii a Dubrovníku 6. přednáška - Vlivy protestantismu v chorvatských zemích, kulturní a literární vývoj severního Chorvatska, počátky kajkavsky psané literatury 7. přednáška - Kulturní a literární vývoj Dalmácie a Dubrovníku pozdní renesance 8. přednáška - Katolická obnova v chorvatských zemích, příchod a působení jezuitského řádu v chorvatských zemích 9. přednáška - Barokní kultura a literatura Dubrovníku 10. přednáška - Chorvatská společnost, kultura a literatura pozdního baroka, doznívání barokních vlivů v Dalmácii a Dubrovníku 11. přednáška - Kulturní a sociální proměny severního Chorvatska 18. století, chorvatské země a evropský myšlenkový kontext, chorvatské politické myšlení pod vlivem racionalismu a osvícenství 12. přednáška - Počátky literární tvorby ve Slavonii, chorvatská literatura 18. století 13. přednáška - Chorvatská literatura a kultura a chorvatská společnost na prahu národního obrození