Tématika semináře předpokládá interdisciplinární přístup. V průběhu obou semestrů se předpokládá vypracování bibliografie ke zvolenému tématu (první semestr), předložení konceptu práce, tj. rámcové vymezení do kapitol (termín předložení: poč. druhého semestru), a diskuse s ostatními účastníky semináře o vlastních výsledcích bádání a interpretačních závěrech (v průběhu druhého, resp. semestru).
V hodinách budou studenti seznámeni se zahraniční a domácí literaturou k jejich tématům. Část výuky bude rovněž věnována četbě a interpretaci textů ze současné české i zahraniční historiografie, které se týkají nejen dějin sociálních států a každodennosti, nýbrž i dnešních diskusí nad smyslem historikovy práce a metodami historické vědy, resp. sociálních věd.
The aim of this course is to produce a bachelor’s, or, diploma thesis. Students can define the theme of their work relating to the issues of social protection of the population and everyday life together with the help of their thesis supervisor. The specific topic can be drawn from the broad field of social development, economy and policy. Students can also ask the supervisor to assign a given relevant theme.
The thematic plan of the seminar is subordinate to the goal of achieving a professional text on the adequate heuristic and methodological level. Therefore, each lesson will be dedicated to the reading of contemporary theories in historical science and to the discussion of their content. On average, the student will need to present the theme of their thesis and specific results achieved once during the semester. Afterwards, the results will be discussed in a group discussion. The partial problems and procedures are discussed at the beginning of each lecture.