Charles Explorer logo
🇨🇿

Seminář ze světových středověkých dějin (do počátku 16. století) II

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS110017

Sylabus

1) Vrcholně středověký světský universalismus a jeho pád: štaufská říše 2) Národní monarchie evropského Západu: Francie a Anglie 3) Postgregoriánská církev až do krize 15. století 4) Hlavní charakteristiky a trendy středověké ekonomiky a sociálního vývoje středověké společnosti 5) Od mongolského záboru ke Moskevské Rusi 6) Byzantská společnost od makedonské dynastie do vzniku latinského císařství 7) Stát a jeho transformace na konci středověku: Francie, Anglie a poštaufská střední Evropa 8) Patnácté století a problém „krize“: vojenské a sociální konflikty na konci středověku 9) Krize církve: reforma, hereze a konciliarismus 10) Pyrenejský poloostrov a jeho středověká specifika 11) Balkán a pozdní byzantská společnost 12) Sever Evropy a Hanza 13) Kultura a vzdělanost vrcholného středověku  

Témata mají obecnou povahu a každý z vyučujících je může modifikovat dle vlastní potřeby.

Anotace

Seminář navazuje na přednášku a doplňuje ji. Jeho hlavním smyslem je rozbor vybraných témat středověkých dějin skrze praci s vybranými vydanými prameny, a dále studium odborné literatury, reprezentující soudobé trendy bádání. Dalším cílem semináře je naučit posluchače praktickým profesním dovednostem, a to jak při práci s prameny a literaturou, tak při jejich prezentaci (referáty).

Druhý semestr je věnován problematice vrcholné středověkého státu (tzv. raně moderní stát), formující se stavovské společnosti a jejím strukturám, hlavním otázkám církevních dějin v tomto období, kulturním dějinám a dějinám vzdělanosti a vybraným otázkám středověké společnosti ve střední Evropě a východní Evropě.

Studijní programy