Sylabus-cvičení- obecné nejnovější dějiny/dějiny novověku II. b doc. PhDr. Václav Horčička, Ph. D.
Cvičení z obecných nejnovějších dějin/dějin novověku II. b bude zaměřeno na výměnu názorů a informací v dané problematice. Cílem tedy nebude rozvedení odpřednášených témat, ale tvůrčí práce opřená o konkrétní odbornou či memoárovou literaturu. V této souvislosti se povede diskuse např. nad válečnými pamětmi W. Churchilla a Ch. De Gaulla s důrazem na jejich reflexi přípravy poválečného uspořádání světa. Dílo H. Kissingera bude využito v pokusu o proniknutí do myšlenkového světa jedné z vůdčích postav studené války. Paměti R. Reagana přiblíží prostředí Bílého domu v období rozpadu bipolárního rozdělení světa. Podkladem pro kritickou analýzu budou také kontroverzní Johnsonovy Dějiny 20. století a Historie XX. století R. Arona. Pozornost bude věnována také některým nejnovějším pracím českých historiků, jako například Světové politice ve 20. století V. Nálevky, či Útěku od praporů K. Durmana. Absolvent cvičení by tak měl získat představu nejen o klíčových událostech druhé poloviny 20. století (vznik studené válka, konflikty na periferii, evropská integrace, rozpad SSSR aj.) ale seznámit se také se širším spektrem názorů na jejich příčiny, průběh a důsledky.
Literatura:
Andrew, Ch., Mitrochin, V., Neznámé špionážní operace KGB. Mitrochinův archiv, Praha 2001.
Aron, R., Historie XX. století, Praha 1999.
Britovšek, M., Stalinův termidor, Praha 1991.
Durman, K., Útěk od praporů. Kreml a krize impéria 1964-1991, Praha 1998.
Gaulle, Ch. de, Válečné paměti, Praha 1989.
Hobsbawm, E., Věk extrémů. Krátké 20. století 1914-1991, Praha 1998.
Irmanová, E., Kádárismus, vznik a pád jedné iluze, Praha 1998.
Johnson, P., Dějiny 20. století, Praha 1991.
Reagan, R., Život jednoho Američana. Paměti prezidenta, Praha 1997.
Roosevelt, E., Jak on to viděl, Praha 1947.
Požadavky k atestaci: Aktivní účast, test; ke zkoušce seznam literatury
Cvičení z nejnovějších dějin/dějin novověku II. b bude zaměřeno na výměnu názorů a informací v dané problematice. Cílem tedy nebude rozvedení odpřednášených témat, ale tvůrčí práce opřená o konkrétní odbornou či memoárovou literaturu.
V této souvislosti se povede diskuse např. nad válečnými pamětmi W. Churchilla a Ch.
De Gaulla s důrazem na jejich reflexi přípravy poválečného uspořádání světa. Dílo H.
Kissingera bude využito v pokusu o proniknutí do myšlenkového světa jedné z vůdčích postav studené války. Paměti R.
Reagana přiblíží prostředí Bílého domu v období rozpadu bipolárního rozdělení světa. Podkladem pro kritickou analýzu budou také kontroverzní Johnsonovy Dějiny 20. století a Historie XX. století R.
Arona. Pozornost bude věnována také některým nejnovějším pracím českých historiků, jako například Světové politice ve 20. století V.
Nálevky, či Útěku od praporů K. Durmana.
Absolvent cvičení by tak měl získat představu nejen o klíčových událostech druhé poloviny 20. století (vznik studené válka, konflikty na periferii, evropská integrace, rozpad SSSR aj.) ale seznámit se také se širším spektrem názorů na jejich příčiny, průběh a důsledky.