Charles Explorer logo
🇬🇧

Social History from 1750 to the Present Day

Class at Faculty of Arts |
AHS110027

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

1. Úvod: společnost, hospodářství, politika a kultura v soudobých dějinách (prameny, metody, přístupy).2. Společnost a válka ve 20. století: Sociální vývoj v období válek (situace různých společenských skupin); zkušenosti násilí (způsoby osvojení); rezistence a kolaborace.3.

Sociální rozvrstvení: Kritéria pro rozlišení sociálních skupin; sociální hierarchie a nerovnosti ve 20. stol., elity, buržoazie, dělnictvo, rolnictvo ve 20. století; sociální mobilita.4. Migrace, transfer: Přesuny lidí, myšlenek, institucí a kultur; formy interakce a podoby adaptací.

Příklady ve 20. století: migrace lidí (vystěhovalectví, uprchlictví, vnitřní migrace).5. Radikální sociální hnutí (fašismus a nacismus): Kořeny hnutí, podoby organizací, fáze vývoje, formy diktatur.

Příklad z historiografie: „Historikerstreit“.6. Stalinismus jako civilizace: sociální dynamika represe, urbanizace a industrializace, každodennost v období stalinismu.7.

Masová kultura a konzum: vztah "vysoké" a populární kultury, konzumerismus a změna hodnot, film a rozhlas, pití a drogy, sport, prázdniny a turistika, bydlení, oblékání a stravování. 8. Sociální stát: Proměny podob sociálního státu; sociální pojištění/zabezpečení; vývoj a periodizace.9.

Nová sociální hnutí: Formy organizace a jednání; hodnoty a cíle; protestní skupiny a kolektivní identity. Příklady n.s.h.: studentské, ekologické, mírové, feministické atd.10.

Evropa v "dlouhých" 70. letech: konec prosperity, životní standardy a sociální nerovnosti, nová heterogenita, skepse ohledně budoucnosti, post-materialismus, změna důvěry v politiku. 11. Společenský konsensus v období „reálného socialismu“: Diktatura jako sociální praxe (způsoby osvojení struktur panství); normalizační každodennost; eroze legitimity socialistické diktatury.12.

Evropa po roce 1989: nástin základních trendů. A závěr: sociální změny ve 20. století, dědictví válek, Východ-Západ, globalizace.

Annotation

This course is built on the interpretation of social history of the “long” 19th century and its objective is to outline the main trends of social development up to 1945. During the first half of the 20th century, an intertwining of modernizing trends occurred, and social history enables us to not only reconstruct the key dimensions of social development but also makes possible to capture the connections among them or, more precisely, their impact on political decision-making or on values transformation.

The course will introduce the main tendencies and attitudes, disputations and contentions associated with social development during the first half of 20th century.