!Vzhledem k mimořádným opatřením na FF UK souvisejícím s koronavirovou infekcí může docházet ke změnám v harmonogramu výuky i v charakteru plnění atestací. Pro aktuální informace se prosím obraťte na vyučujícího!
Předpoklady krátkého 20. století
Sociálně-ekonomické důsledky první světové války
Imaginace radikálního socialismu
Odbory, zaměstnanci, sociální reformy
Fašismus jako sociální fenomén
Konzervativní pravice a integrální katolicismus
Krize liberálního modelu občanské společnosti
Nástup masové kultury a rozmach sd ělovacích prostředků
Systémové příčiny společenské krize 30. let
Každodenní život v hospodářské krizi
Východiska z velké hospodářské krize
Sociální aspekty druhé světové války
Cílem kursu, navazujícího na výklad sociálních dějin "dlouhého" devatenáctého století, je nastínění hlavních linií společenského vývoje do roku 1945. V první polovině 20. stol. došlo k zauzlení modernizačních tendencí - sociální dějiny umožňují nejen rekonstruovat klíčové dimenze společenského vývoje, ale i postihnout vazby mezi nimi, resp. jejich význam pro politická rozhodnutí či proměnu hodnot. Obsahem kursu bude představení hlavních témat a přístupů, debat a kontroverzí, spojených s problematikou společenského vývoje první poloviny 20. století.
This course is built on the interpretation of social history of the “long” 19th century and its objective is to outline the main trends of social development up to 1945. During the first half of the 20th century, an intertwining of modernizing trends occurred, and social history enables us to not only reconstruct the key dimensions of social development but also makes possible to capture the connections among them or, more precisely, their impact on political decision-making or on values transformation. The course will introduce the main tendencies and attitudes, disputations and contentions associated with social development during the first half of 20th century.