Charles Explorer logo
🇨🇿

Hospodářské a sociální dějiny (od roku 1945 do současnosti) A

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS111016

Sylabus

LS: 1. Hospodářské důsledky druhé světové války a problémy hospodářské obnovy 2. Československá ekonomika v podmínkách limitované demokracie 3.

Tržní ekonomiky v období prosperity (1951-1970) 4. Počátky západoevropské hospodářské integrace 5.

Vznik sovětského bloku centrálně plánovaných ekonomik a jejich systémové krize 6. Sovětizace československé ekonomiky a pokusy o ekonomickou reformu 7.

Hospodářské problémy rozvojových zemí 8. Důsledky stagflace na světovou ekonomiku a nástup neokonzervativismu v hospodářské politice zemí s tržní ekonomikou 9.

Krize a kolaps centrálně plánovaných ekonomik 10. Proces transformace české ekonomiky 11.

Důsledky pádu bipolarismu: tranzitivní ekonomiky, zrychlení evropské integrace, proměny světových hospodářských center 12. Fenomén globalizace ve světové ekonomice.

Anotace

ZS:

Část věnovaná sociálním dějinám (ZS) představuje nejdůležitější oblasti a trendy společenského vývoje od roku 1945 až po současnost. Kurs nejdříve představí základní konstelace společenského vývoje (důsledky krize a války, utváření sociálního státu, demografické trendy), posléze se obrátí k podobám sociálních nerovností a hierarchií (mezi jednotlivými společenskými vrstvami, vertikální i horizontální mobilitě apod.), aby vysvětlil dominantní sociální hnutí (studentského, ekologického) a jejich vliv na hospodářství a stát v druhé polovině dvacátého století.

Zvláštní pozornost věnuje kurs tomu, jak se proměňovala identifikace lidí s existujícím uspořádáním (důvěra v různě definované hierarchie či naopak připravenost k nonkonfromnímu jednání), a to jak ve vztahu k proměňujícím se strukturám (formám vlastnictví, státu), tak i každodenním zkušenostem lidí (sféře rodiny, práce, vzdělání, trávení volného času). Kurs propojuje výklad vývojových linií na Západě i Východě a kromě jiného upozorňuje na jejich podobnosti a rozdíly.

LS:

Výklad hospodářského vývoje po ukončení druhé světové války je strukturován do čtyř vývojových fází. První se věnuje hospodářské obnově a zejména těm vývojovým tendencím, které do světové ekonomiky vnesl nástup bipolarismu. Ve druhé fázi zahrnující padesátá a šedesátá léta je konfrontována tržní ekonomika západních států s centrálně plánovanou ekonomikou zemí sovětského mocenského bloku. V následné fázi jsou nastíněny změny ve světové ekonomice v důsledku ropných šoků, zejména příklon k uplatnění nekonzervativních neoklasických směrů v hospodářské politice států s tržní ekonomikou, dále pak eskalace krizových jevů v sovětském mocenském bloku, které posléze vedly k jeho rozpadu. Poslední čtvrtá fáze objasňuje proces hospodářské transformace postkomunistických ekonomik a pozornost věnuje globálním otázkám současného hospodářského vývoje. V rámci těchto fází se pojednává i o hospodářském vývoji Československa (ve čtvrté fázi České republiky).

Do předmětu se zapisují pouze studenti staré akreditace. Kurzová přednáška již neprobíhá - alternativou je návštěva SP doc. Spurného ( Společnost, kultura a myšlení v Evropě) a prof. Jančíka (Kapitoly z dějin světové ekonomiky I )

Výuka seminářů (Seminář k HSD po roce 1945) probíhá na základě individuální konzultace ( doc. Spurný pro HD a dr. Štolleová pro HSD).