Charles Explorer logo
🇨🇿

Liturgika

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS333011

Anotace

Liturgika

Kurz studenty nejprve stručně seznamuje s antropologickými a teologickými východisky křesťanské bohoslužby, představuje její obecné fenomeny a základní pojmy. Dále poskytuje základní orientaci v typologii, obsahu a historii hlavních křesťanských obřadů (liturgie svátostí a liturgie hodin), prezentuje cyklus křesťanských svátků s jejich bohoslužebným slavením (liturgický rok), a také nabízí základní přehled o spojitosti i odlišnosti uvedených fenomenů v hlavních křesťanských bohoslužebných tradicích. Nakolik výklad překračuje pole obecné liturgiky, sleduje jako hlavní referenční rámec bohoslužebnou tradici katolické církve římského obřadu. V rámci studijního oboru Dějiny křesťanského umění kurz rozvíjí výklad se zvláštním ohledem na vliv, jaký liturgie v dějinách trvale uplatňuje vůči místům a předmětům kultu - tedy artefaktům, které se posléze stávají předmětem specializovaného studia historie umění.

Základní literatura:

Adam A., Liturgika. Křesťanská bohoslužba a její vývoj, Praha 2001.

Katechismus katolické církve, Kostelní Vydří 2001, odst. 1066-1690.

Sacrosanctum Concilium, in Dokumenty II. vatikánského koncilu, Praha 1995.

Doporučená literatura:

Adam A., Liturgický rok. Historický vývoj a současná praxe, Praha 1998.

Černoušek T., Liturgický prostor, Olomouc 1995.

Donghi A., Gesta a slova. Úvod do symbolické mluvy liturgie, Kostelní Vydří 1995.

Eliade M., Posvátné a profánní, Praha 1994.

Guardini R., O duchu liturgie, Praha 1993.

Kunetka F., Slavnost našeho vykoupení. Nástin liturgické teologie, Kostelní Vydří 1997.

Kunetka F., Stručné dějiny hudby a zpěvu v liturgii, Olomouc 1999.

Liturgický prostor v současné architektuře, Praha 2009.

Posvátný obraz a zobrazení posvátného, Praha 1995.

Ratzinger J., Duch liturgie, Brno 2006.

Metoda výuky

Výuka probíhá formou klasických přednášek. Příležitostně je výklad doplněn projekcí, v závěrečné části kurzu se koná exurze do pražské katedrály.

Požadavky ke zkoušce

V závěru kurzu studenti absolvují klasifikovaný otevřený test. V případě neúspěchu v testu či v případě nemožnosti se v oznámeném termínu testu zúčastnit absolvují studenti ústní přezkoušení. K úspěšnému vykonání zkoušky se předpokládá seznámení s obsahem přednášek, vlastní studium předložené literatury (alespoň základní) a adekvátní znalost takto nastudované látky.

Sylabus 1. Představení kurzu, přehled bibliografie, liturgie v kontextu křesťanské existence 2. Liturgika jako teologický obor, její prameny, metody a pojmy 3. Antropologická, teologická, historická východiska 4. Obecné rysy křesťanské liturgie a přehled základních prvků křesťanské rituality 5. Liturgické shromáždění a liturgický prostor (teologická struktura, základní prvky, role a služby, ikonografie) 6. Liturgické knihy, liturgické oblečení a další předměty (typologie, historie, současnost) 7. Liturgie v dějinách 8. Liturgie v rozmanitosti hlavních křesťanských tradic (liturgie prvního tisíciletí, západní latinská tradice, liturgie východních tradic, liturgické tradice vzešlé z reformace), rozdíly a spojitost 8. Liturgie a čas (liturgie hodin, liturgický rok) 9. Úvod do liturgie svátostí a svátostin (Křesťanská iniciace: katechumenát, křest, biřmování, eucharistie; Svátosti uzdravení: svátost smíření, svátost pomazání nemocných; Svátosti ke službě společenství: svěcení, manželství; křesťanský pohřeb, žehnání) 10. Eucharistie, formy jejího slavení, jednotlivé rituální prvky a struktura základních textů 11. Exkurze do vybraného liturgického prostoru s praktickým výkladem