1. Vliv techniky na rozvoj evropské a české společnosti od konce 18. století do počátku 20. století.
Obecná východiska, zkoumání, komparce, růst. 2. Institucionalizace technických oborů a jejich napojení na vědecká centra - škola věc veřejná. 3.
Technické spolky a učené společnosti, encyklopedie, počátky české technické odborné práce. 4. Terminus technicus - jazyk české techniky: zrod odborné české terminologie. (technické časopisy, publikace a Česká matice technická). 5.
Jednota pro povzbuzení průmyslu v českých zemích a její vliv na rozmach technické činnosti. 6. Příklad nauky o elektřině jako postupně se profilujícího technického oboru a vstup elektrotechniky jako hlavní součásti 2. průmyslové revoluce do života a podnikání v českém prostředí. 7.
Síla slabých proudů (experimenty s elektřinou, technická obslužnost - telegraf, telefon, počátky sdělovací techniky). 8. Síla silných proudů (osvětlování, boj stejnosměrného a střídavého proudu, stavby prvních elektráren). 9..
Komparace mezinárodních setkání techniků na přelomu 19. a 20. století, výsledky a jejich vliv na postupující technizaci společnosti. 10. Elektrifikace a její legislativa, vliv Elektrotechnického svazu československého na myšlení a konání techniků v počátcích samostatného Československa. 11.
Normalizace a standardizace technických oborů v českých zemích. 12. Podnikání a elektrotechnické firmy v českých zemích a v Československu. 13.
Výzkum v elektrotechnice a mezinárodní spolupráce. 14. Hodnocení techniky a jejího vlivu na společnost: technika - druhá příroda.
"Nevylučujem z programu svého žádný obor vědy a techniky, byť laikovi sebe obtížnějším a nepřístupnějším býti se zdál."
In: Vesmír I, č. 1, 3. 5. 1871, s. 1. Cyklus se zabývá technikou jako nedílným kulturním, sociálním a ekonomickým fenoménem vývoje české společnosti a na konkrétních příkladech ukazuje důležité momenty vlivu techniky na rozvoje společnosti od konce 18. století do začátku 20. století.