České země zažily po druhé světové válce největší demografickou revoluci ve svých dějinách; v pohybu bylo 5 miliónů lidí. V tzv.
Sudetech, odkud byly nuceně vysídleny zhruba 3 miliony Němců, se konstituovala zcela nová společnost. Soudě podle dobových hesel, mělo jít o společnost etnicky i sociálně homogenní.
Ve skutečnosti ovšem šlo o značně nesourodý organismus. Zhruba každý třetí člověk tu patřil k nějaké etnické či přinejmenším kulturní menšině, ať už šlo o zůstavší Němce, reemigranty z Ukrajiny nebo Rumunska, řecké komunisty, Romy nebo třeba Maďary z jižního Slovenska.
V kurzu Menšiny v sociálním a politickém vývoji poválečných Sudetech půjde zejména o zachycení dynamicky se proměňujících vztahů mezi příslušníky těchto menšin a většinovou společností, ale také o různé a často navzájem rozporné postoje komunistické moci k těmto menšinám.
Kurz bude věnován situaci tradičních a nových menšin ve společnosti, která se po druhé světové válce a v prvních letech po nastolení diktatury KSČ utvářela v pohraničí českých zemí.