Přednáška se soustředí na vybrané problémy hospodářských a sociálních dějin českého venkova v období 19. a první poloviny 20. století. Předmětem výkladu je zemědělství jako ?výrobní sektor" a na pozadí proměn právního a správního rámce v zemědělství jsou sledovány následující ekonomické aspekty: celková produkce a produktivita českého zemědělství (změny objemu zemědělské výroby a proměny výkonnosti zemědělství českých zemí) změny ve struktuře zemědělské výroby (změny ve skladbě rostlinné a živočišné výroby) agrární trh o trh zboží - organizace trhu se zemědělskými komoditami, záležitosti vývozu a dovozu o trh peněz a kapitálu (otázky financování zemědělství) o trh výrobních faktorů (množství obdělávané půdy, otázky pracovních sil, záležitosti techniky a technologie)
Aspekty ryze hospodářské jsou zasazeny do širších kulturně politických souvislostí, přednáška se zabývá změnami v sociální skladbě, národnostními aspekty, politickým hnutím na české vesnici a směřuje tak k co nejširší charakteristice agrárního komplexu českých zemí. Zemědělská tematika je v jednotlivých přednáškách vykládána průřezově, základem je komparace dílčích aspektů ve třech specifických obdobích českých dějin - éře Rakouska-Uherska, období samostatné republiky a období nacistické okupace.
Přednáška se soustředí na vybrané problémy hospodářských a sociálních dějin českého venkova v období 19. a první poloviny 20. století.