Charles Explorer logo
🇨🇿

Marxismus a české dějepisectví I

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS400489

Sylabus

1/ Úvodní hodina. Vymezení předmětu, struktury kursu, základních pojmů... 2-3/ Marx a marxismus - diagnóza moderní společnosti, pojetí dějin, ústřední pojmy (odcizená práce, ideologie, třída, základna-nadstavba). 4/ Rozvíjení historického materialismu před 1. sv. válkou - Engels, Labriola, Kautsky. 5-6/ Reflexe v českém prostředí - Masaryk. 7/ Marxismus-leninismus. 8/ Západní marxismus - Lukács, Gramsci a Horkheimer.

Dějiny a třídní vědomí. 9-10/ Česká reflexe marxismu v meziválečném období - K. Konrad, Z.

Kalandra, Jan Slavík. 11-12/ Historická skupina a její aktivity ve třicátých letech a za druhé světové války. 13/ Závěr.

Anotace

Cílem kursu je představení hlavních souřadnic marxistického pojetí dějin a české marxistické (a marxisticko-leninské) historiografie. V kursu budou představeny hlavní pojmy a výkladové kategorie marxistického myšlení (třída, třídní vědomí, výrobní vztahy, vykořisťování atd.) a jejich reflexe v českém prostředí s důrazem na konceptualizaci dějin a historické bádání.

Marxismus přitom představoval nejen výraznou intelektuální výzvu, ale i - zejména kontextu upevňujících se komunistických diktatur ve 20. stol. - značné omezení badatelských polí a plurality výkladu dějin. Kurs se pokusí uchopit tyto ambivalentní účinky marxismu (a marxismu-leninismu) v českém dějepisectví (a obecně myšlení o dějinách): postihnout místa, kde marxistické pojetí společnosti a dějin otvíralo nová témata a nové možnosti výkladu, a rekonstruovat způsoby, kde se naopak stávalo ideologickým korzetem, uzavírajícím výklad dějin do uniformní a šablonovité podoby.

V prvním semestru (ZS 09/10) budou představeny hlavní souřadnice marxistického myšlení a tematizace dějin. Kromě rekonstrukce teoretických východisek a základních pojmů (Marx, Engels, Kautsky) zde bude představena první reflexe marxismu v českém prostředí (Masaryk), pojetí dějin v tzv. západním marxismu (Lukács, Gramsci, Horkheimer) a česká reflexe marxismu v meziválečném období (Konrad, Kalandra, Slavík, historická skupina).

Druhý semestr se bude soustředit na období poválečné - marxistický výklad dějin v českém prostředí zde bude zasazen do evropského kontextu. Vedle analýzy textů (Nejedlý, Kopecký, Pachta, Husa, ale také Kalivoda, Kosík) zde bude v kursu představena rovněž institucionální základna pro prosazování hegemoniálního výkladu dějin (VŠPHV, Ústav dějin KSČ atd.).