1 - Prameny - literatura, archívy - knihovny. Heuristika, paleografie.
Odraz objevných plaveb v české literatuře 15. stol. - Václav Šašek z Bířkova. 2 - Novogotické a novolatinské písmo. Odraz objevných plaveb v české literatuře 16. stol. - Mikuláš Štětina Bakalář. 3 - Otázka autorství - autorská práva.
Kritika vnější a vnitřní. Kosmografie česká. 4 - Přítomnost krajanů v LA v 16.-17. stol.
Horníci z Krušných hor na Espaňole a ve Venezuele. Andrés Moráb v Mexiku.
Pobělohorští exulanti v Brazílii. 5 - Odraz objevných plaveb v české literatuře 16. a 17. stol. Katolický a protestantský pohled. Černá legenda.
Rodové a církevní knihovny. Rukopisné noviny.
J. A.
Komenský. 6 - Jezuiští misionáři v LA 17.-18. stol. Úvod, význam. Světové archívy a fondy.
Diplomatika. 7 - Jezuiští misionáři v 17.-18. stol. v Mexiku. Španělská paleografie. Zkratky. 8 - Jezuiští misionáři v 17.-18. stol. v Jižní Americe (Peru, Chile, Nová Granada). 9 - Jezuiští misionáři v 17.-18. stol. v Jižní Americe (Paraguay, Brazílie). 10 - Prameny hospodářských dějin.
Hacienda San Nicolás de Ulapa. 11 - Transfer vědeckého poznání - 18. stol. Hornictví, přírodní vědy.
Tadeáš Haenke. 12 - Obchod se sklem. Společnost Hiecke-Zincke-Rautenstrauch.
Nezávislost LA. 13 - Cestovatelé 19. stol.
Přednáška seznamuje studenty z hlavními prameny k dějinám Latinské Ameriky a hispánského světa vůbec v českých archivech, knihovnách a muzeích, ukazuje možnosti jejich využití v kombinaci s materiály cizího původu. Pozornost je přitom věnována nejen pramenům písemným, ale i sbírkovým fondům českých muzeí a jiných institucí.
Součástí kursu je praktické cvičení v podobě čtení dokumentů. Podmínkou p řipuštění ke zkoušce je demonstrace schopnosti čtení vybraných materiálů.