Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 3 Slezská knížata královského rodu

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS444V63

Anotace

Slezská knížata královského rodu

Mgr. Tomáš Velička, Ph.D. povinně volitelná přednáška

Anotace:

Přednáška mapuje dějiny Slezska a místních piastovských rodů ve středověku - nejprve jako regionu vyvíjejícího se v rámci polského státu, později náležejícího k zemím Koruny české.

Sylabus:

Kurz je zaměřen na dějiny Slezska od jeho počátků (t.j. od 10. století) až do závěru středověku. Budou sledovány proměny politických sil v regionu, které se nejprve vázaly na polský raně/vrcholně středověký stát, následně se stávaly nezávislými, aby se během 14. století dostaly do područí českých Lucemburků a staly se jednou z Korunních zemí. Samostatná pozornost bude věnována právě mechanismům přechodu pod nadvládu českého krále a s tím spojených otázek správy knížectví přímo podléhajících českému králi a centralizačních správních tendencí (patrných především během 15. století). Stranou nezůstanou ani jednotlivé (alespoň ty významnější) slezské knížecí rody - sledovat budeme budování jejich knížectví, prezentaci vlastního majestátu, vytváření míst paměti. Cílem kurzu je podat ucelené představení středověkých dějin Slezska jednak jako Korunní země, ale jednak také jako svébytné tříště autonomních regionů.

Základní literatura:

Bahlcke, Joachim (ed.), Historische Schlesienforschung: Methoden, Themen und Perspektiven, Köln - Weimar - Wien 2005.

Bobková, Lenka, Čapský, Martin, Korbelářová, Irena a kol., Hejtmanská správa ve vedlejších zemích Koruny české, Opava 2009.

Bobková, Lenka, Územní politika prvních Lucemburků na českém trůně, Ústí nad Labem 1993.

Bobková, Lenka a kol., Česká koruna na rozcestí. K dějinám Horní a Dolní Lužice a Dolního Slezska na přelomu středověku a raného novověku (1437-1526), Praha 2010.

Czechowicz, Bogusław, Dvě centra v Koruně. Čechy a Slezsko na cestách integrace a rozkolu v kontextu ideologie, politiky a umění (1348-1458), České Budějovice 2011

Czechowicz, Bogusław, Böhmische Erbfolge und Breslau in den Jahren 1348-1361. Kunst und Geschichte auf Wegen und Holzwegen der Historiographie, Hradec Králové 2013.

Čapský, Martin, Vévoda Přemek Opavský (1366 - 1433). Ve službách posledních Lucemburků, Opava 2005.

Čapský, Martin, Zrození země. Komunikující společenství pozdně středověkého Slezska, Praha 2013.

Conrads, Norbert, Schlesien (Deutsche Geschichte im Osten Europas), Berlin 1994

Dola, Kazimierz, Dzieje Kościoła na Śląsku. I. Średniowiecze, Opole 1996.

Fukala, Radek, Slezsko. Neznámá země Koruny české. Knížecí a stavovské Slezsko do roku 1740, České Budějovice 2007

Geschichte Schlesiens. I. Band, hrsg. von Ludwig Petry, Josef Joachim Menzel, Winfried Irgang, Stuttgart 2000.

Handbuch der historischen Stätten. Schlesien, hrsg. von Hugo Weczerka, Stuttgart 2003.

Historia Górnego Śląska : polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu, redakcja Joachim Bahlcke, Dan Gawrecki, Ryszard Kaczmarek, Gliwice 2011.

Historia Śląska. Tom I. Do roku 1763. Część I do połowy XIV wieku, pod red. Karola Maleczyńskiego, Wrocław 1960; Część II od połowy XIV do trzeciej ćwierci XVI w., , pod red. Karola Maleczyńskiego, Wrocław 1961.

Holá, Mlada, Vratislavská hejtmanská kancelář za vlády Jana Lucemburského a Karla IV., SAP 61 - Supplementum, Praha 2011

Korunní země v dějinách českého státu = Kronländer in der Geschichte des böhmischen Staates, I-VI, Praha 2003-2013.

Korta, Wacław, Historia Śląska do roku 1763, Warszawa 2003.

Rüther, Andreas, Region und Identität. Schlesien und das Reich im späten Mittelalter, Köln - Weimar - Wien 2010.

Schlesisches Städtebuch (= Deutsches Städtebuch, Band 1. Schlesien), hrsg. von Heinz Stoob und Peter Johanek, Stuttgart - Berlin - Köln 1995.

Slezsko v dějinách českého státu. I. Od pravěku do roku 1490, Zdeněk Jirásek a kol., Praha 2012.

Slezsko v dějinách českého státu. II. 1490-1763, Zdeněk Jirásek a kol., Praha 2012.

Slezsko, perla v České koruně, Historie - Kultura - Umění, Praha 2007.

Wrzesiński, Wojciech (ed.), Dolny Śląsk. Monografia historyczna, Wrocław 2006 atestace: kolokvium (Kv), zápočet (Z), zkouška (Zk) podmínky atestace:

Kv: dostatečná a aktivní účast na přednáškách

Z: dostatečná a aktivní účast na přednáškách, atestace formou pohovoru nad prostudovanou literaturou (alespoň jeden knižní titul, příp. dvě vybrané rozsáhlejší studie)

Zk: dostatečná a aktivní účast na přednáškách, atestace formou pohovoru nad prostudovanou literaturou (alespoň dva knižní tituly, příp. čtyři vybrané rozsáhlejší studie)