SYLABUS
Specializační přednáška pro LS
Garant: Milan Hlavačka
Vyučující: Milan Hlavačka
Anotace:
Základní kurs historického vývoje moderní (české) samosprávy v letech 1848 - 1918.
Sylabus:
Samospráva vyplňovala mezi léty 1861 až 1913 v jistém smyslu státoprávní vakuum, neboť byla jedním z nositelů státoprávního a národního vědomí, což bylo umožněno a ulehčeno mimo jiné právě dvojkolejností předlitavského veřejně správního systému. Čechům chyběl v této době přirozený vztah k vlastnímu státu (český stát byl pro ně de facto velmi blízkým, ale prozatím nedosažitelným ideálem vázaným prozatím na království České, rakouský stát, zde rakouská byrokracie víceméně nepřátelským či cizím tělesem či objektem permanentního podezírání, který prosazení české státnosti v jakékoliv svoji konstituční podobě blokoval). Samospráva tak českému homo politicus mohla nahradit či pomoci vytvořit si přirozený vztah k nejbližší, tedy k samosprávné a zároveň národní moci a vytvořit vztah občanské odpovědnosti alespoň v rámci lokálních politických poměrů. Nezapomeňme, že samospráva byla pro každého českého občana také komunikačně dostupná, neboť byla na rozdíl od například od českého sněmu nebo zemského výboru jednojazyčná.
Česká samospráva byla nejrozvinutější a teoreticky nejpropracovanější veřejnosprávní organizací v rámci celého Předlitavska. České samospráva si za několik desetiletí existence vytvořila jakýsi samostatný politický mikrosvět, kde se vytvářely vlastní formy občanského právního, správního a politického jednání a také velmi pragmatický, přímočarý a upřímný postoj k české státnosti, či dobově řečeno k svéprávnosti, svézákonosti a svébytnosti.
Samospráva v Čechách vykazovala českou a německou paralelnost. Vzájemná nekomunikace mezi českými a německými samosprávnými sbory na nejnižší obecní a prostřední okresní úrovni přispěla také velmi významně k duchovnímu a materiálnímu rozštěpení země a i k oboustrannému přesvědčení, že pro rozvoj vlastních politických a konkrétních hospodářských a kulturních aktivit spolupráce s adekvátním prostředím na druhé straně není nutná.
V posledních desetiletích před první světovou válkou došlo k závažné proměně vztahu mezi občansky emancipovanou společností a výkonnou mocí, tedy vládou a jí podřízeným správním úřadům. Domnívám se, že právě v činnosti samosprávy či samosprávných sborů, jež jsou sice prozatím málo prozkoumaným, ale zcela zásadním polem občanské aktivity, by mohla být nalezena odpověď právě na otázku po příčinách této kardinální psychomentální změny v poměru občansky dospělého příslušníka českého národa a monarchisticky a konzervativně založeného státu.
Samospráva vytvářela permanentní připravenost země nejen k občanskému komunálnímu, ale také k vyššímu státnímu životu. Zárodky pozdějších "kádrových úřednických rezerv" národa bez státu a pozdějších ústavních republikánských institucí české či československé státnosti se duchovně a materiálně vytvářely již v tomto období. Dokonce názvy některých pozdějších ústavních institucí (například Česká národní rada) sahají svými kořeny právě do tohoto období.
Tematické okruhy přednášek:
Samospráva - historický vývoj
Samospráva a šlechta
Samospráva a české státní právo
Samospráva v průmyslovém regionu
Samosprávné stáří
Samospráva a defraudace
Samospráva a festivity
Samosprávní guru
Samospráva a výstavnictví
Samospráva a školství
Samospráva a válka
Letní semestr:
Doporučená literatura:
Jiří Štaif, Česká národní mentalita 19. století v kontextu sociálních dějin, in: Proměny elit v moderní době. Sborník k narozeninám docenta Roberta Saka, České Budějovice 2003
Jaromír Čelakovský, Moje zápisky 1871 - 1914. Edition vorbereitet von Luboš und Alice Velek, Praha 2005
Zdeněk Bezecný, Příliš uzavřená společnost, Orličtí Schwarzenbergové a šlechtická společnost v Čechách v druhé polovině 19. století a na počátku 20. století, České Budějovice 2005
Milan Hlavačka, Zlatý věk české samosprávy. Samospráva a její vliv na hospodářský, sociální a intelektuální rozvoj Čech 1862 - 1913 , Praha 2006,
Politické programy českých národních stran, díl 1, 1860 - 1890, Editor Pavel Cibulka, Praha 2000
Pavel KLADIWA, Lesk a bída obecních samospráv Moravy a Slezska 1850 - 1914. Díl I. Vývoj legislativy, Ostrava 2007