Charles Explorer logo
🇨🇿

Základní interpretační problémy hospodářských dějin (a)

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS666011

Sylabus

harmonogram bude upřesněn na první přednášce.

Anotace

Úvod vychází z místa historické vědy a speciálně oboru hospodářské dějiny v obecné klasifikaci věd. Sleduje jeho formování, zkoumá jeho genezi, myšlenkové zdroje, vydělení z příbuzných věd a následnou institucionalizaci. Přináší ucelený přehled o různých koncepcích hospodářských dějin, vysvětluje jejich základní terminologii a seznamuje s náplní speciálních badatelských okruhů (dějiny zemědělství, průmyslu a podnikání, obchodu, dopravy, spotřeby, urbanizace aj.), jakož i s pracovními metodami a technikami.

Kurz sleduje formování a vývoj moderního kapitalistického trhu jako výsledek interakce nabídky a poptávky konceptně reflektované v podnikatelských strategiích a jejich realizacích. Předmětem pozornosti je na jedné straně moderní podnikatel, resp. manažer, jako dynamický aktér sociálně ekonomické změny, na straně druhé se pozornost upírá na další články ovlivňující proces výroby statků, počínaje zaměstnanectvem, technicko-technologickým vybavením a konče cílovým objektem tržní výroby, resp. služby - spotřebitelem. Spotřebitel je prezentován také jako aktivní, formativní subjekt trhu. Spotřeba je nahlížena v podmíněnosti hospodářského, sociálního a kulturního vývoje společnosti. Charakter spotřeby v jednotlivých historických obdobích je interpretován v závislosti na regionálně, etnicky, nábožensky a jinak profilovaném konzumním zvyku a pochopitelně také sociální příslušnosti spotřebitele. Kurz uzavírá nástin formování kosmopolitní masové spotřeby podléhající globalizovaným módním trendům konfrontovaným s regionálním a místním konzumním tradicionalismem.

Přednáška je komplementována cvičením, které se bude v rámci jednotlivých tematických okruhů orientovat na práci s texty, jejich konceptualizaci a interpretaci.

Výuka je primárně prezenční, v závislosti na vývoji epidemiologické situace a pokynů vedení FFUK je však třeba počítat s případnými přechody na distanční formu. Distanční forma předpokládá kombinaci samostudia, konzultací a videokonferencí. O případných změnách budou studenti vždy informováni prostřednictvím mailu.