1. Desintegrace střední Evropy, příčiny, hospodářské a politické důsledky. 2.
Idea sjednocené Evropy a středoevropské integrační koncepty první poloviny 20. let. 3. Regionální hospodářsko-politické koncepce v čase po Locarnu. 4.
Vliv hospodářská krize na proměnu politických vztahů ve střední Evropě. 5. Francouzské plány na hospodářskou integraci střední Evropy a nástup německé „hospodářské diplomacie“. 6.
Pokus o německou-rakouskou celní unii a transformace Malé dohody. 7. Hospodářská Malá dohoda - iluze a realita. 8.
Od „Mitteleuropy“ k „novému pořádku“ v Evropě. 9. Hospodářská strategie Německa v období „Nového plánu“ vůči střední a jihovýchodní Evropě. 10.
Hospodářský průnik Třetí říše do Podunají, západoevropské demokracie a Československo. 11. Ztroskotání hospodářského regionalismu. 12. Důsledky a východiska.
Přednáška se zabývá souvislostmi hospodářského a politického vývoje v oblasti střední a jihovýchodní Evropy.
Vychází z analýzy hospodářských důsledků rozpadu Rakousko-Uherska a projevů hospodářského nacionalismu nástupnických států, který konfrontuje se středoevropskou politikou velmocí. Sleduje jejich úsilí o hospodářské sblížení ve středoevropském regionu i středoevropské integrační tendence nesené ideou panevropskou. Zabývá se příčinami přechodu k hospodářskému regionalismu jako formy obrany před hospodářskou politikou velmocí i nastupující hospodářskou diplomacií států usilujících o změnu hospodářskopolitických poměrů ve střední a jihovýchodní Evropě. Zvláštní pozornost je věnována vývojovým možnostem malodohodové hospodářské spolupráce i příčinám jejího ztroskotání.