Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 2 - Společnost, kultura a myšlení v Evropě po roce 1945

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS666484

Sylabus

Program kurzu je předběžný, definitivně bude stanoven po diskuzi se studujícími, i na základě jejich představ a preferencí. Rámcově ale půjde o následující čtyři tematické okruhy:  

Dlouhé stíny války a hospodářské krize (poválečná Evropa, krize liberalismu, éra plánování)  

Migrace, etnicita, národnostní politika v první dekádě po 2.sv.v.  

Modernita a technokratické vládnutí (vědecko-technická revoluce, poststalinismus, výstavba a plánování měst)  

Krize poválečného konsenzu a „dlouhá změna“ v poslední třetině 20. století (krize "organizované modernity", postmoderna, neoliberalismus, rozklad státního socialismu)

Anotace

Specializační přednáška k sociálním a kulturním dějinám po roce 1945 si klade za cíl vést studenty ke kritickému přemýšlení o předpokladech proměn evropské společnosti v půlstoletí po druhé světové válce. Kurz kombinuje přednášky s analytickou prací se sekundární literaturou i archivními prameny.

Obsahově má kurz rovněž dvě hlavní roviny. V první řadě se (1) jedná o seznámení se zásadními tématy poválečných sociálních dějin a proměn myšlenkového světa, jako je proměna myšlení a společnosti bezprostředně po druhé světové válce, soudní i historické vyrovnávání se s dědictvím války, boj o rovnoprávnost a proměna společnosti v šedesátých letech, ideové kořeny a společenské dopady nástupu neoliberalismu v letech sedmdesátých a osmdesátých nebo rozvoj konzumní společnosti. Tato "velká témata" jsou (2) doplňována dílčími vhledy do problematiky proměn české a československé společnosti, u nichž je možné se opřít i o archivní a další primární prameny, ve spojení s přímou badatelskou zkušeností přednášejících.