Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 3 - Pražské bahno aneb figurky pražského podsvětí za první republiky

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS788130

Sylabus

1. Úvod do problematiky, vznik Velké Prahy.

2. Pražská „čtyřka“. Policejní sbor Prahy za první republiky.

3. Daktyloskopie v ohrožení… Vědecké metody v policejní praxi.

4. Chytila patrola prostitutku… Pražské nevěstince a prostituce za první republiky.

5. Sadismus, masochismus, jeho geneze a česká reakce.

6. Případ lichého střevíce aneb kokain v Praze.

7. Elita pražského podsvětí. Kasaři.

8. Kvadratura ženy… Vraždy v rajónu pražské „čtyřky“.

9. Partie krásného dragouna aneb sňatkoví podvodníci a podvodnice.

10. Zloději a zlodějíčci Velké Prahy.

11. „Doupě pražské galerky“. Jedová chýše a pochybné hospody, pivnice a pajzly.

Anotace

Praha se v říjnu 1918 stala hlavním městem nově vzniklého samostatného státu a na základě iniciativy Královských Vinohrad byla obnovena jednání o Velké Praze. O rok později byl předložen návrh na vytvoření Velké Prahy a na počátku roku 1920 byly schváleny tři slučovací zákony jako právní podklad slučovacího procesu. Velká Praha vznikla oficiálně 1. ledna 1922 připojením 37 sousedních obcí. Připojené obce však měly různorodý hospodářský charakter, sociální složení obyvatelstva, různé možnosti dalšího ekonomického vývoje.

Po vzniku Velké Prahy musel pražský magistrát řešit řadu závažných problémů, které vyplývaly nejen z nárůstu obyvatelstva (zejména bytová otázka), nerovnoměrnosti rázu, vybavení a infrastruktury centra města a připojených předměstí, ale také z nové role Prahy jako hlavního města nového samostatného státu.

Město se v oblasti zločinnosti potýkalo nejen s tradičními problémy (nedostatek policistů, techniky, nevyhovující prostory), ale přibývaly i problémy nové (masový nástup drog a omamných látek). Bylo třeba modernizovat policejní aparát, vězeňský systém, prosadit nové moderní metody policejní práce. Modernizaci vyžadoval i systém československé justice – nový stát i Velká Praha převzali řadu původních zákonů rakousko-uherské monarchie. Zákony byly postupně novelizovány, případně byly rušeny a nahrazeny zákony novými. V řadě oblastí se nově vznikající problémy dařilo vyřešit, mnoho problémů však přetrvalo po celé období první republiky.