Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 3 - Environmentální dějiny středoevropských hor

Předmět na Filozofická fakulta |
AHS788218

Sylabus

14. 2. Úvodní hodina 21. 2.  Co je to příroda? 28. 2. Co jsou environmentální dějiny? 7. 3.

Alpy – předobraz středoevropských hor 14. 3. Turismus a nacionalizace hor 21. 3.

Hory jako hranice  28. 3. Host – Pavla Šimková (Rachel Carson Center for Environment and Society, LMU Mnichov) 4. 4.

Hory jako socialistická krajina 11. 4. Ochrana a tvorba hor pro člověka 18. 4.

Sametová revoluce a kolaps přírody 25. 4. Národní parky a ekologické hnutí 2. 5.

Imaginace hor v českém a československém filmu 9. 5. Závěrečná hodina: Hory a člověk mezi ochranou, tvorbou a partnerstvím

Anotace

Hory hrají v historii střední Evropy zásadní roli. Byly a jsou zdrojem surovin, nabízely strategickou pozici k obraně před nepřítelem, umožnily budování hranic, rozvoj turismu a promýšlení ochrany přírody. Oblasti s vyšší nadmořskou výškou tedy měly v historii mnoho významů a ty středoevropské prodělaly za poslední dvě staletí zásadní transformaci. Z Alp, Tater, Šumavy nebo Krkonoš se stala významná centra turistického ruchu, hospodářství a ochrany přírody. Hory už dávno nejsou periferií, ale místem, kde se proplétají různé společenské a ekonomické zájmy se zájmy přírodních ekosystémů a kde můžeme sledovat mnohé širší historické procesy ve specifickém, “horském” kontextu.

Předmět Environmentální dějiny středoevropských hor si klade za cíl tyto procesy, probíhající od konce 19. století po dnešek, stopovat. Na základě společného čtení (a prohlížení) případových studií či primárních pramenů si budeme klást mimo jiné tyto otázky: Co jsou to hory a co je to příroda? Jak se z dříve neznámých hor stala vytížená centra turistického průmyslu? Jak si představují hory filmy Krakonoš a lyžníci, Anděl na horách a Snowborďáci? Patří hory člověku? Jak nacházet nové vztahy a přístupy k přírodě v době environmentální krize?