Tematické okruhy: 1) Hospodářský potenciál českých zemí na sklonku 1. republiky (v předvečer změn), právní rámec podnikání, struktury trhu 2) Hospodářské důsledky Mnichova 3) České země a hospodářství v nacistických plánech a záměrech 4) Hospodářství českých zemí na pozadí institucionálních změn 5) Boj o výživu i „německou hroudu“ - zemědělství v průsečíku zemědělsko-vyživovací politiky a Blut und Boden Politik 6) Průmysl na vlně válečné konjunktury 7) Fenomén tzv. „arizace“ a germanizace 8) Hospodářské důsledky okupace, poválečné „výhledy“
Předmětem výkladu specializační přednášky je hospodářství českých zemí a jeho proměna ve specifickém období 1938-1945, tj. pod tlakem okupace a válečného úsilí nacistického Německa. Výklad vychází z charakteristiky hospodářství na sklonku první republiky, vysvětluje důsledky státoprávních změn na podzim 1938 (Mnichov) a představuje české hospodářství (Protektorát i odstoupené pohraničí) v kontextu širších nacistických plánů a cílů (Velkoprostorové hospodářství).
Ve výkladu jsou zohledněny jak změny institucionální (systém řízeného hospodářství, reorganizace), germanizační pilíře (pozemková o osídlovací politika, "arizace" a germanizace podnikatelských subjektů), otázka exploatace. Přednáška kombinuje pohled shora (makroúroveň) i z hlediska jednotlivých aktérů trhu (podnikatelský subjekt, konzument).