Tematické okruhy výběrové přednášky:
1) Úvod do problematiky, představení z ákladních okruhů a cílů přednášky
2) Literatura a úskalí archivního výzkumu – archivní ráj versus ochrana osobních údajů
3) Pohyblivé hranice diktatury ve světle stížností občanů – současné výkladové rámce
4) Špatně kalibrovaný barometr? K funkcím a limitům využití stížností československých občanů - Přístup mocenských orgánů ke stížnostem občanů v letech 1948 až 1989
5) Společnost stěžovatelů? K celkovému počtu stížností a jejich zacílení a proměně v letech 1948 až 1989 – eviduj, prověřuj, kontroluj
6) Nemáme, ptejte se příští týden - k problematice zásobování, obchodu a služeb
7) „Stavíme dlouho, draze a v nízké kvalitě“ – k problematice bytové politiky v Československu
8) „Kdo řídí, kontroluje“ – stížnosti z oblasti podnikové sféry
9) „V ČSSR je lékařství zadarmo. A také dostanete, co jste za ně zaplatili!“ – problematika zdravotnictví
10) Nedalo se tady dýchat – životní prostředí a stížnosti
11) Fenomén anonymních stížností – nechtějí „jít s kůží na trh“
12) Závěrečné shrnutí a udělení zápočtu
Přednáška je zaměřena na analýzu a interpretaci specifického segmentu komunikace a interakce mezi společností a režimem v letech 1948-1989. Byly jím desetitisíce rozmanitých stížností, žádostí a udání, jimiž se občané obraceli na státní, stranické, odborové či jiné režimní struktury.
Obsah a podoba těchto písemností, ale také reakce mocenských orgánů se měnila a byla podmíněna vývojem zahraničněpolitické i vnitropolitické situace. S využitím těchto materiálů lze nejen rekonstruovat a pochopit proměnlivé hranice a podoby prostoru svébytného jednání mezi režimem a občany, ale i osvětlit formy a možnosti prosazení individuálních a skupinových zájmů a požadavků.
Lze na nich vyložit, jak občané režim vnímali, co od něho očekávali a současně sledovat podoby režimní reakce, pohybující se na rozsáhlé škále od absolutního mocenského nároku vynucovaného represemi až po zohlednění autentických společenských zájmů a nucené přizpůsobování vlastní strategie.