Karel Havlíček – novinář, polemik i symbol doby
Karel Havlíček (1810-1856) je dodnes vnímán jako jedna z nejvýraznějších postav české kultury, a dokonce symbol českého novinářství. Byly o něm napsány tisíce textů i stovky knih s nejrůznějším záměrem, pro nejrozmanitější příležitosti a pochopitelně v rozdílné kvalitě.
Sám Havlíček napsal mnoho textů – a výmluvné bylo i jeho mlčení.
Bádání věnující se osobnosti Karla Havlíčka může i nyní vzbudit zájem o zásadní změny v české společnosti v polovině 19. století a nabourat ideová klišé, kterými bývá dosud výklad této doby obestřen. Svět Karla Havlíčka vyvstávající z jeho korespondence, publikovaných žurnalistických textů i dobových polemik by mohl hodnoty, potřebné dnešku i budoucnosti, připomínat jako stále živý odkaz evropsky inspirované osobnosti našich dějin.
Přednáška bude kombinována s interpretací dobových textů.
Program výuky (některým tématům budou věnovány i dvě hodiny):
I. Obecné představení základních problémů přednášky, představení literatury
II. „Chceš-li v strachu, nepokoji žít, musíš k tomu vtip a rozum mít, chceš-li dodělat se vezdejšího chleba, bývej hloupým, kde je toho třeba.“ Životní osudy Karla Havlíčka (1810-1856)
III. „Nedá se upříti, že Havlíček jest nejvýtečnější a nejnadanější politický redaktor, a proto velice k politování, že s vládou se srovnati nechce. “