Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 2 Dějiny jako trauma. Narativy kulturních traumat v československých dějinách 20. století

Předmět na Filozofická fakulta |
AHSN00219

Sylabus

Teoretický úvod do problematiky – kolektivní identity, vzpomínaní, generace, kulturní trauma

Česko-německé vztahy – Sudetoněmecká otázka a Mnichov

Slovensko-maďarské vztahy – Maďarizace a Trianon

Antisemitismus a Šoa/Holocaust

Komunismus (1968, 1989)  

Podrobný sylabus předmětu bude k dispozici studentům na druhé hodině.

Anotace

Specializační přednáška je určena pro studenty bakalářského a magisterského cyklu zajímající se o koncept kulturního traumatu, dějiny 20. století, dějiny nacionalismu, praktiky a politiky vzpomínaní, atd.

Nepůjde o klasické přednášky. Od studentů bude vyžadována aktivní participace na hodinách. Budeme využívat multimediální prostředky a studenti budou dostávat texty k domácímu čtení a zpracování (některé i v angličtině).

Cílem kurzu je přiblížit některé aspekty českých a slovenských dějin 20. století, z pohledu diskusí o konceptu kulturního traumatu, spojeného s pracemi autorů jako kupř. Aleida Assmann, Jeffrey Alexander, Bernhard Giesen, Ron Eyerman, Wulf Kansteiner, Dominic LaCapra, Radim Marada, Csaba Szaló, či Pavel Barša. Na setkáních se budeme věnovat teoretickým i praktickým problémům, komparaci s jiným prostředím. Velký důraz bude kladen na participativní formy práce na hodinách, tj. od studentů se bude vyžadovat aktivní přístup na hodinách a individuální výzkum.

Chceme rozvíjet vědomosti i komunikační zručnosti studentů a prostřednictvím závěrečné seminární práce i jejich zručnosti v oblasti historického výzkumu.

V rámci kurzu je naplánována i minimálně jedna exkurze.

Požadavky na atestaci 1) Docházka – všichni 2) Participace na hodinách, povinná četba – všichni 3) Výzkumný projekt:

- V druhé polovině semestru si studenti připraví krátkou prezentaci vlastního projektu (max. na 10 min.)

- Témata musí být konzultována s vyučujícími a musí souviset s konkrétním tématem tohoto kurzu. Výběr je potřeba provést do konce října a prodiskutovat jej s vyučujícím.

- Jádro seminární práce musí být postaveno na primárním výzkumu a analýze pramenů.

- Musí obsahovat teoretický rámec a úvod do problematiky (v případě, že k ní existuje odborná literatura, je potřebné ji krátce nastínit a zhodnotit)

- Musí obsahovat analytickou část

- Na známku (Zk), rozsah: minimálně 10 normostran opatřených poznámkovým aparátem + seznam použité literatury a pramenů. Na zápočet, kolokvium: příprava nebo prezentace + seznam použité literatury a pramenů.

- Termín odevzdání seminární práce: do konce února 2022.