Charles Explorer logo
🇨🇿

PVP 2 Praha středověká

Předmět na Filozofická fakulta |
AHSN00251

Sylabus

3. 10. Úvodní hodina (JD, TK, MM) 10. 10. Literatura a prameny k pražským dějinám (TK, MM) 17. 10.

Exkurze – archeologické naleziště vltavský jez (Pavel Taibl) 24. 10. Město a jeho obyvatelé: sociální stratifikace pražského souměstí ve středověku (MM) 31. 10.

Měšťané jako objednavatelé – umění v pražských domech (JD) 7. 11. Exkurze raně gotické domy pod Palácem Kinských (Zdeněk Dragoun) 14. 11.

Venkovské zázemí Prahy (TK) 21. 11. Dům U zvonu – královská rezidence a její konstrukt (JD) 28. 11.

Dům U zvonu – exkurze (JD) 5. 12. Staroměstská radnice a její památky (MM) 12. 12.

Staroměstská radnice – exkurze (JD, MM, TK) 19. 12. Závěrečné kolokvium

Anotace

Praha neboli pražské souměstí se ve středověku skládalo se ze Starého a Nového Města pražského, Malé Strany a Hradčan. Bylo zároveň sídelním městem vládnoucí dynastie, tj. hlavním městem a nejvýznamnějším centrem království na poli obchodu.

V průběhu staletí docházelo k častým změnám v uspořádání městského organizmu a v etnickém či později konfesijním složení obyvatelstva. Město umožňovalo svým obyvatelům prožívat všední i sváteční život, pracovat, obchodovat, podnikat, ale také odpočívat, milovat nebo se věnovat vlastním zálibám.

Poskytovalo jim ochranu, duchovní zakotvení v rámci farních okrsků či řeholních institucí. Pražské souměstí bylo také místem hospodářského, společenského a kulturního života nebo každodenního setkávání jeho obyvatel.

V městském prostoru se odehrávaly a byly řešeny spory, probíhala důležitá právní, obchodní, církevní i politická jednání. Po celé období středověku do Prahy přicházeli lidé za obživou, obchodem nebo vzděláním.

Pražské souměstí představovala dynamicky se rozvíjející městskou aglomeraci, která pulzovala životem tisíců obyvatel, jejichž osudy a rozdílné životní strategie budou představeny formou kvalitativních sond.