1) 6. 10. – Urbánní dějiny ve vztahu k církevní problematice: chronologický přehled, prameny, instituce, literatura – úvodní přehled 2) 13. 10. – Církevní dějiny v souvislosti s městským prostředí: témata, prameny, literatura – úvodní přehled 3) 20. 10. – Exkurze (dle domluvy se studenty) 4) 27. 10. – Typologie měst, městská správa a soudnictví, etnické a náboženské minority 5) 3. 11. – Náboženský život (testamentární praxe, kazatelství, náboženská bratrstva atd.) 6) 10. 11. – Církevní správa ve městě 7) 24. 11. – Rekatolizace. Case study: Rekatolizace v městech pražských v době pobělohorské. (přednášku přednese host doc.
PhDr. Olga Fejtová, Ph.D.) 8) 1. 12. – Gymnázia a partikulární školy 9) 8. 12. – Klášter a město 10) 15. 12. – Exkurze do I. odd.
Národního archivu 11) 22. 12. – Univerzita (Praha, Olomouc a Vratislav) 12) 5. 1. – Slavnosti a poutě 13) 12. 1. - Měšťan a šelma: S vojskem ve městě a kaplanská služba u těchto posádek
Anotace a cíl předmětu:
Předmět je určen primárně studentům historie se specializací na český raný novověk v bakalářském i magisterském cyklu studia. Cílem specializační přednášky je obohatit znalosti studentů v oblasti urbánních a církevních dějin, přičemž pozornost bude soustředěna na problematiku, v níž se obě oblasti protínají. Interakce mezi církví a městským prostředím skýtá široké pole pro interdisciplinární přístupy (dějiny umění, muzikologie, sociologie, demografie atd.), které budou v rámci přednášky reflektovány. Příkladem může být už samotný proces raně novověké konfesionalizace, která zasáhla česká města velmi silně, proměnila jejich tvářnost a promítla se vedle církevních poměrů i do řady oblastí každodenního života. V přednášce tak bude představena např. problematika městské a církevní správy, školství, náboženský život měšťanů nebo festivity jakožto příležitosti pro intenzivní průnik církevních a urbánních dějin.