Sylabus LADISLAV KUDRNA
Struktura:
Název předmětu:
Čechoslováci v Indočíně v průběhu první vietnamské války 1946-1954: vybraná problematika.
Vyučující:
Ladislav Kudrna
Cíl předmětu:
Cílem předmětu je předat studentům znalosti z doposud málo známé problematiky našich novodobých dějin.
Anotace:
Přednáška je určena jak studentům bakalářského, tak magisterského cyklu studia. Je zaměřena na nasazení
Čechů a Slováků v průběhu tzv. první vietnamské války (1946-1954).
Sylabus:
Konfliktu v Indočíně se zúčastnilo přes 2000 Čechoslováků v uniformě francouzské cizinecké legie. Jedná se o největší bojové nasazení našich občanů po skončení druhé světové války, které nebylo do dnešního dne překonáno. Ani ve španělské občanské válce nebojovalo tolik Čechoslováků jako v Indočíně. Tato specializační přednáška navazuje na předchozí specializační přednášku Ladislava Kudrny (První vietnamská válka a
Čechoslováci v cizinecké legii, zimní semestr 2009/2010). Díky novému archivnímu výzkumu a osobnímu kontaktu s veterány, získal vyučující množství nových poznatků, které budou studentům předány v rámci jednotlivých hodin.
Některé přednášky budou věnovány vybraným osobnostem daného konfliktu, přičemž nebude chybět ani exkurz nasazení československých občanů ve druhé vietnamské válce (1964-1975).
Doporučená literatura
KUDRNA, Ladislav: Bojovali a umírali v Indočíně. První vietnamská válka a Čechoslováci v cizinecké legii. Ústav pro studium totalitních režimů – Naše vojsko, Praha 2010.
KUDRNA, Ladislav: Akce „Vietnam“. První repatriační transport Čechoslováků z Vietnamu do vlasti. Paměť a dějiny, 2010, č. 2.
KUDRNA, Ladislav: Bojoval jsem ve Vietnamu proti komunismu. Životn í příběh Manuela F. van Eycka. Paměť a dějiny, 2010, č. 2.
KUDRNA, Ladislav: Živý záviděli mrtvým. Českoslovenští dezertéři a zajatci ve vietnamských zajateckých táborech 1949-1951. Paměť a dějiny, 2010, č. 4.
KUDRNA, Ladislav: Třicet let v řadách francouzské cizinecké legie. Pohnuté životní osudy Pavla Knihaře. Paměť a dějiny, 2011, č. 1.
KUDRNA, Ladislav: Čechoslováci jako cizinečtí legionáři v Indočíně v průběhu tzv. první vietnamské války. Sborník ke konferenci Třetí odboj. Ústav pro studium totalitních režimů – Metropolitní univerzita, Praha 2011.
KUDRNA, Ladislav: Propagandistické využití bojového nasazení Čechoslováků v Indočíně. Sborník ke konferenci od Svobody k nesvobodě. Vojenský historický ústav, Praha 2011.
MacDONALD, Peter: Cizinecká legie. Naše vojsko, Praha 2004.
MARR, G. David – KERKVLIET J. Benedict: Vietnam. Institute of Southeast Asian Studies Softcover, NIAS Press 1992.
MARR, G. David: Vietnam 1945. The Quest for Power. Philip E. Lilienthal Book in Asian Studies, University of
California Press 1997.
PLACHÝ, Jiří: Vojáci „špinavé“ války. Češi a Slováci jako příslušníci Cizinecké legie v bojích v Indočíně. Historie a vojenství, č. 2/2009.
ROY, Jules: Bitva u Dien Bien Phu. Naše vojsko, Praha 1966.
WINDROW, Martin: French Foreign Legion. Osprey Publishing, London 1971.
WINDROW, Martin: The French Indochina War 1946–1954. Osprey Publishing, London 1998.
WINDROW, Martin: The Last Valley. Dien Bien Phu and the French Defeat in Vietnam. Weidenfeld and Nicolson,
London 2004.
Atestace a požadavky k nim
LS: kolokvium bude uděleno za aktivní účast na přednášce (povoleny jsou tři absence).
LS: zkouška se uskutečnění na základě předloženého seznamu literatury, který se může skládat z následujícího výběru: a) tři monografie, b) jedna monografie a pět studií.