Církevní a náboženská mapa Prahy doby předmoderní a moderní jako odraz spletité náboženské situace Čech (oba)
Kláštery v Praze
Fenomén sekularizace
Postavení kněze v národní společnosti
Exkurze:
Arcibiskupský palác jako jádro arcidiecéze
Karlín: kostel sv. Cyrila a Metoděje
Sv. Bartoloměj: kostel a klášter šedých sester
Vyšehrad jako svaté místo paměti
Sv. Ignác: kostel a rezidence jezuitů
Sv. František Serafínský: kostel a řádový dům křižovníků s červenou hvězdou
Klášter kapucínů na Hradčanech
Sv. Voršila: kostel a klášter vzdělávacího ženského řádu (případně se sv. Vojtěchem)
Závěrečná exkurze celodenní: Svatá Hora
Atestace:
Zápočet: samostatná reflexe přednášeného, docházka
Zkouška: písemný referát na další „svaté místo“, libovolně zvolené, místo, stavbu, instituci s náboženským či duchovním obsahem či přesahem a rozprava o něm
Bohemia sancta
Inspirací této přednášky není – i když se název shoduje – publikace Jaroslava Kadlece, ale navazujeme na přednášku v zimním semestru – Bohemia docta.
Cílem přednášky je prohloubit znalosti o významu a úloze náboženství v české společnosti 19. století, s časovými přesahy oběma směry. Předmětem budou tedy zastřešující témata: vztah státu a církve, církve a školství, jednotlivá vyznání (evangelíci, reformovaní, židé), ale i sekularizace. Zkoumat je budeme na základě reflexe tisku (např. Karel Havlíček, Jan Neruda, časopisy Blahověst, či Časopis pro katolické duchovenstvo, Hlasy od Siona atd.), dobové osvětové a preskriptivní literatury, náboženské literatury, případně korespondence a paměti. Představeny budou významné osobnosti, např. pražský arcibiskup Bedřich ze Schwarzenbergu, biskup Jan Valerián Jirsík, vyšehradský kanovník Karel Alois Vinařický, pedagog Václav Štulc, František Josef Řezáč (sloužil i jako duchovní ve vězení), Bedřich Vilém Košut (představitel kalvínského vyznání) atd.
Těžiště kursu budou tvořit exkurze do významných míst (kláštery a kostely, např. arcibiskupský palác, kostel sv. Bartoloměje, Loreta či kapucínský klášter na Loretánském náměstí, kostel a klášter křižovníků s červenou hvězdou u paty Karlova mostu, kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí, karlínský chrám sv. Cyrila a Metoděje atd.) Tyto exkurze plánujeme tak, aby se účastníci mohli vrátit po jejich skončení na další případnou výuku. Plánujeme (to upřesníme v diskusi s vámi studenty) i časově náročnější exkurze (např. Vyšehrad, Svatá Hora u Příbrami).